Yunanlı politikacıları Fena Rahatsız Etti

YUNANİSTAN AYASOFYADA KURANI KERİM OKUNMASINA TAHAMMÜL EDEMİYOR AMA ONLAR BİZİM CAMİLERİMİZİ NE YAPMADILAR Kİ? 400 yıl Osmanlı idaresi altında özgür yaşayan Yunanlı Grekler hadlerini aşmaya devam ediyor. Her fırsatta Ayasofya üzerinde hak iddia etmeleri kabul edilemez. İstanbul tarihinde hiçbir zaman Yunanlıların yönetiminde olmadı, Doğu Romalı halkının çoğunluğu Rum dediğimiz Asyalı kavimlerden oluşmaktaydı. Roma ile Greklerin hiçbir alakası yoktur, Bizans ile ise sadece din birliği vardır

Yunanlı politikacıları Fena Rahatsız Etti
22 Haziran 2017 - 11:51 - Güncelleme: 27 Kasım 2017 - 16:16
22 Haz 2017 tarihinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, TRT Diyanet tarafından Ayasofya’da düzenlenen ‘Kadir Gecesi Özel Programı’na katıldı.

Teravih namazından sonra başlayan ve imsak vaktine kadar süren program, meşhur hafızların Kuran’ı Kerim tilavetleri ile başladı. Salat ve selamların getirildiği, duaların edildiği programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, bütün İslam aleminin Kadir Gecesini tebrik ederek, “Allah, İslam aleminin kadrini yüceltsin. Kadir Gecesini izzete varış secdelerine dönüştürmeyi nasip etsin” duasında bulundu.

Haberin devamı için tıklayınız 

 

YUNANİSTAN AYASOFYA PROĞRAMINA KARŞI

Ayasofya’da dün Kadir Gecesi nedeniyle düzenlenen etkinliğin ardından Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye, Ayasofya’nın ekümenik karakterini korumalı. UNESCO anıtı olan bir yerde Kuran okunması kabul edilemez” ifadesini kullandı.

Sputnik, dün gece düzenlenen etkinliğin TRT Diyanet’ten canlı yayınlandığını ve Ayasofya’dan okunan sabah ezanının da Diyanet’in Twitter hesabından paylaşıldığını ifade etti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberinde Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın, “Dünyadaki bütün Hristiyanların dini duygularına ve bu kültürel mirası yüceltenlere yönelik açık, kabul edilemez bir meydan okuma söz konusu. Böyle bir dönemde dinlerarası diyaloğun zayıflatılmak yerine teşvik edilmesi gerekir” ifadesini kullandığı kaydedildi.

 Yunanistan 400 yıl Osmanlı toprağı olarak yaşadığı yıllarda bir tek kilisenin yıkılmadığını, Mevcut kiliselerde ibadetin serbest olduğunu, Yeni kilise yapmakta özgür oldukları halde   3 Şubat 1830 tarihinde İngiltere, Fransa ve Rusya arasında imzalanan yeni bir "Londra Protokolü" ile bağımsız Yunanistan Devleti'nin kurulduğundan sonra mevcut camilerin hızla yıkıldığı, Kimilerinin ibadet dışı amaçlarla kullanıldığı, Bazı camilerin kiliseye dönüştürüldüğünü biliyoruz, Günümüzde Atinadaki 120 camiden bir tanesinin dahi bırakılmadığınıda biliyoruz.

Bu kadar Din faşizmi uygulayan Yunanlı yöneticilerin Ayasofya üzerinde hak iddiasında bulunur gibi şikayet etmesi kabul edilemez.

Türkiye bağımsız bir devlettir, Günümüzde şaibeli bir kararla müzeye dönüştürülmüş olsa bile Ayasofya Camidir, Cami olarak hizmete girmesi milli bir duruş ve vazifedir.

Yunanistan önce ülkesindeki Müslüman vatandaşlarına karşı yaptığı Anti demokratik baskılardan vaz geçmeli, Cami yapılmasının önünü açmalı, Kiliselerde olduğu gibi Müftülerinde bağımsız seçilmesini sağlamalıdır.

İstanbul gibi Doğu Romanın ve Osmanlının başkenti üzerende Yunanistanın hiçbir hukuki hakkı olmadığı halde, Ayasofyada Kuranı kerim okunmasında şikayet etmesi kabul edilemez.

YUNANLILARIN FEVERANLARI

Muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi'nden yapılan açıklamada, “Bu hareket kışkırtıcı, anlaşılmaz ve dünyanın dört bir yanındaki Ortodokslara karşı saygı eksikliğinin bir göstergesidir; bu da Türkiye'nin Avrupa süreciyle uyuşmamaktadır" denildi.

Nehir Partisi'den (Potami) yapılan açıklamada da, “Ayasofya'nın kullanımının değiştirilmesi için binlerce imza toplanıyor ve bunun Türkiye'nin resmi olarak düşmanca olarak algıladığı Batı'nın girişimlerine karşı yapılan hamleler olduğuna dair yoğun söylentiler bulunuyor.

Bu yönlendirmelerin hedefinde ise 900 yıl boyunca Ortodoksluğun en yüksek kilisesi sayılan, 500 yıl boyunca cami 1934 yılından bu yana ise Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal'in kararıyla müze olarak işleyen bir anıt bulunmaktadır" ifadelerine yer verildi.916 YIL KİLİSE, 482 YIL CAMİ OLARAK KULLANILDI

Yapımına 23 Şubat 532'de başlanmış, 5 yıl 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak büyük bir törenle, 27 Aralık 537' de ibadete açılan ve 916 yıl kilise olarak hizmet veren yapı, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından İstanbul'un fethiyle camiye çevrilerek 482 yıl cami olarak kullanıldı.


Bu haber 2163 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 1 Yorum
 • SELİM SARI
  4 yıl önce


  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert,
  “AYASOFYA’NIN KARMAŞIK TARİHİNE SAYGI GÖSTERİLMESİNİ İSTİYORUZ”
  Nauert, tarihi Ayasofya Müzesi’nde Kadir Gecesi Özel Programı düzenlenmesi ve sabah ezanı okunması ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta da, Ayasofya’nın karmaşık tarihine saygı duyacak bir biçimde korunmasını istediklerini söyledi. 
  Sözcü Nauert, bir gazetecinin “Türkiye Cumhurbaşkanı, İstanbul’daki Ayasofya Kilisesini camiye çevirmek istiyor. 
  Dün kilisede Müslüman dualar düzenledi ve bazı hükümet yetkilileri de katıldı. Dışişleri Bakanlığı’nın bu konudaki pozisyonu nedir” sorusuna verdiği yanıtta “Ayasofya olağanüstü bir önem taşıyor bunu anlıyoruz ve buna saygı duyuyoruz. 
  Dolayısıyla Türk Hükümeti’nin, Ayasofya’nın karmaşık tarihine saygı duyacak bir şekilde korumasını istiyoruz” dedi.
  Nauert, “Peki bu, cami haline getirme fikrine karşı olduğunuz anlamına mı geliyor?” sorusunu da “Hiç öyle bir şey söylemiyorum. 
  Bu karmaşık bir tarih ve öteki inançlar, birçok inanç için de büyük önem taşıyor. 
  Dolayısıyla sadece Türk Hükümetini bunu yapmak, korumak için teşvik ediyoruz” diye yanıtladı.