MOLLA ZEYREK CAMİİ YETİM Mİ KALDI?

       Günümüzde Fatih, Süleymaniye, Yavuz Sultan Selim, Nuriosmaniye selatin camileri birkaç yılda onarımı büyük oranda bitirilmiş olmasına rağmen Fatih Sultan Mehmet'in en büyük hatıralarından biri olan Molla Zeyrek camii onarımı neden ilerlemiyor.

       1071 de Anadolu'ya hakim olan Türk kavimleri 1453'ten itibaren Doğu Roma imparatorluğu kalıntısı Bizans'ı bünyesine kattı.  Bütün Roma ve Bizans halkı Din ve Sosyal hayatta özgür kılındı, Fatih sultan Mehmet han bu nedenle unvanına Bizans Hükümdarı "Kayser-i Bizans" eklemesini yapmıştır.

       Günümüzde batılı (sözde) dostlarımızın himayesine sığınan Fener patrikhanesi yetkilileri Türkiye'nin Hükümranlığında olan bir coğrafyada Bizans devleti kurulmuş, AB üyesi birçok devlet kendisini resmen tanımış, Bartelemeos'u devlet başkanı statüsünde kabul etmiş.  Bizim devlet erkanından Tısss çıkmıyor.
Gizli Gizli, sessiz sedasız Tarihi yarımada Fatih'i masa başında teslim mi ettik sorusu aklımızı kurcalıyor.

      5366 sayılı kentsel dönüşüm kanunu kullanılarak Tarihi yarımada FATİH ilçesi toptan Kayabaşına sürülüp, Geri bırakılan 50 bin seçkinle yapılacak olası bir referandumla Patrikhanenin "EKÜMENİK" Bağımsız statüsü Türkiye'ye kabul ettirilecek olamaz mı diye kabuslar görüyorum.

      İstanbul Türkiye Cumhuriyetinin meşru malı mülkü değil mi diye kendime soruyorum, Rusya'nın, İngilizlerin arkasına sığınarak tek kurşun atmadan Osmanlıdan aldığı avanta topraklarla Yunanistan'ı üç misli büyüten zihniyetin doyuma ulaşmış olduğunu mu sanıyorsunuz?
      Yunanistan o aciz haliyle dahi İstanbul'u, Egeyi, Doğu Karadeniz'i kendi malı olarak görmeye devam ettiğini herkes biliyor.  ÖNLEM ALAN VAR MI?

       Molla Zeyrek camii önemli bir kısmının restorasyonu bitmiş olmasına rağmen 1996 yılından beri sürdürülen onarım bahanesi ile büyük bir bölümü ibadete kapalı. İbadete açık olan bölümü ise içler acısı bir halde, Kara surlarını aratmayan bir döküntü, çöküntü içinde.   İBB başkanlığının onarım çalışması yaptığı camii üzerinde birçok oyun olduğu dile getiriliyor.  Son vakıflar yasası gereği Azınlıkların hak iddia ettiği birçok Bizans dönemi eserin Patrikhaneye devredileceği söylentileri halkımızı tedirgin etmeye devam ediyor.

      Molla Zeyrek Camii (Pantokrator Manastırı Kilisesi)  el altından Ayasofya benzeri Müzeye mi dönüştürülüyor?
      İstanbul halkımıza buradan sesleniyoruz İbadetlerinizi Allah cc. rızası için gelin beş vakit Molla Zeyrek Camiinde kılın, nerede ise cemaati kalmayan Fethin en büyük simgelerinden olan Molla Zeyrek Camii üzerinde oynanması muhtemel oyunları bozalım.

       Mevcut cami çevresinde oturan vatandaşlarımız, Fatih camiinde kılacağınız namazınızı Molla Zeyrek Camiinde kılın, camiyi doldurun ve bunu inatla istikrarlı sürdürün, Vallahi inanıyorum ki Evinizde veya şeyhinizin saflarında kılacağınız namazdan yüzlerce defa daha fazla hasenat elde etmiş olacaksınız.

      Bu yapacağınız davranış ibadet sınıfında bir borcunuzu yerine getirirken Aynı zamanda  fiili Cihad'da eda etmiş olacaksınız. Atalarımızın bizlere emanet ettiği bu eserlere sahip çıkalım. Biz sahip çıkmaz isek görüyorsunuz Mevcut kanunlarımıza rağmen Caminin karşı kaldırımına İçkili "Zeyrekhane" diye bir müessese dikiverirler,
      Kanunlarımızda ( halkın ortak kullanım alanlarında, Park, bahçe, yol, cadde Vs. ) alkollü içki içilmesi yasak olmasına rağmen Fatih ilçemizin onlarca cadde veya sokağı içkili lokanta ve çalgılı gazino haline getirilmiş, bazı cadde ve sokaklar araç ve yaya trafiğine kapatılmış durumdadır.
     Bu durumlara müsaade edenler ise maalesef camilerde birlikte saf tuttuğumuz bürokrat ve politikacılarımız.

       "Ayinesi iştir kişinin Lafa Bakmayınız" Devir çok uyanık olma devridir.

Büyük Ayasofya'yı Fiilen olmasa bile kaybettik,
Molla Zeyrek camii akıbeti bizleri tehdit eder mahiyette
Fatih camii Kurulduğu alanın Bizans için çok önemli olduğu, Kudüs'teki Mescid-i Aksa türü şehir efsanelerinin Dünyada konuşulduğu biliniyor.

Patrikhanenin ilgi duyduğu diğer eserler:
Küçük Ayasofya camii- sergios
Fethiye camii  - Pammakaristos Manastırı
Molla zeyrek -pantokrator
imaret camii- pantepoptes
Vefa camii -hagiar  Thedoros

kalenderhane-akataleptos
Koca mustafa paşa SÜMBÜL EFENDİ CAMİİ- hagios andreas en krisei
Gül camii- hagios thoedosia
Küçük Ayasofya camii- sergios

 
Bu şapel kısmı restorasyonu bitmiş olmasına rağmen ibadete açılmıyor, Fatih döneminde buradaki mezarlar boşaltılarak Silivrikapı Rum mezarlığına nakledilmiş olmasına rağmen, Patrikhane burada halen mezar olduğunu iddia ediyor.

Bu resim beş yıl evvel çekildi şimdi durum daha da içler acısı

Bu durum bir ibadethaneye yakışıyor mu?

Bu camiye ne kadar ilgi gösterirsek Müftülük ve İBB başkanlığı, Hükümet caminin kapalı bölümlerini o denli çabuk ibadete açacaktır.


 

 

Konu Hakkında evvelki yazılarımız:
MOLLA ZEYREK CAMİİ HAKKINDA TARİHİ BİLGİ
İBB'den Çifte Standart, Molla zeyrek camii üzerinde oyun mu oynanıyor?
1453 DÜNYA TARİHİNİN DÖNÜM NOKTASI   
 

Habere yorum ve resim göndermek istiyorsanız İrtibat: fatihten@gmail.com