Ali Efendinin Tarihi Türbesi Yok ediliyor

Fatih, Hoca Gıyasettin mah.  501 ada 8 parselde bulunan (Tavanlı Çeşme sokağı) Ali Efendi Çeşmesi Fatih belediyesi tarafından restore edilirken Çeşme haznesinin bitişiğinde Bizim bildiğimiz lakin Fatih belediyesi kayıtlarında görünmediği söylenen bir türbe var.
Defalarca fotoğraflı haber yaptık Türbenin tescilini istedik, Envanterde türbe görülmüyor dediler.
HALBUKİ; Tarihi çeşme ve Bitişiğindeki kabir Kültür bakanlığı İstanbul 1. Numaralı Yenileme alanları bölge kurulu tarafından 16.05.2012 Tarihinde 59 Sayılı karar ile tescilli olduğu halde, Bir kalfa İki amele ile Tescilli Ali efendi türbesini söküyorlardı. Tesadüfen müdahale ederek türbenin daha fazla tahrip edilmesini önledik.

Fatih belediyesi yetkilileri Türbenin için insan kemiği çıkmadığını iddia ederek Türbe tahribatından sıyırmak istiyorlar. Bir ay açık kalan ve Köpek yuvasına dönüşen kabirde kemik kalırmı diye kendilerine sormuyorlar maalesef.

Bu restorasyonda türbe önemli zarar gördü lakin türbenin ortaya çıkması bizim için anlamlı oldu, Ali Efendi Çeşmesi'nin banisi Büyük Ruznameci Kalemi Başhalifesi Ali Efendi'dir. (Günümüz Maliye bakanı veya Merkez bankası başkanı) Çeşme ve Türbe  1813 yılında yapılmıştır.

HABER HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ


Bu video 490 defa izlenmiştir..

YORUMLAR

  • 0 Yorum