Ayasofya Vakfiyedir Ebubekir Sofuoğlu

Ayasofya'nın bir kısmına girişinin ücretli hale getirilmesiyle vaktiyle Temel Karamollaoğlu'nun, Ayasofya'nın bir kısmı müze olarak hizmete devam etsin teklifi ne yazık ki gerçekleşmiş oldu.

Bunun, istenerek yapıldığını düşünmüyorum elbette ama hiçbir caminin tamamının ya da bir kısmının ücretle girişe tabi gibi bir durumu olamaz.

Hele hele bu cami Ayasofya olursa bunun olması hiçbir şekilde kabul edilemez. 

Bir kere 86 yıl kapalı olan bu cami hakkında, cami fonksiyonunun dışında düşünülecek her tartışma milletin yüreğini ağzına getirmeye yeter.

Öte yandan caminin bir kısmının müzeye çevrilmesi ile Fatih Sultan Mehmet Han'ın vakfiyesinin kısmen de olsa geçerliliği ihlal edilmiştir. 

Ayasofya'da yabancılar tarafından ziyaret edilmesi istenen ne tür eserler varsa, başka bir binaya taşınıp orada sergilenebilir.

Diğer camilerde olduğu gibi Ayasofya'nın hiçbir bölgesine ücretle giriş şeklinde bir durum olmamalıdır.

Mesela Sultanahmet Camii'nin bir kısmına ücretle giriş düşünülemeyeceği gibi Fatih'in vakıfnamesinden 86 yıl uzak kalarak büyük bir hüzün yaşayan Ayasofya'nın kısmen de olsa tekrar bu hale dönüştürülmesi milleti diğer camilerden çok daha fazla üzecektir.

Eğer gelir amaçlı düşünülüyorsa da işte burada 2 x 2=4 etmez, bir kez elde edilen gelirin bereketi olmaz. Allahu Teala bunu karşınıza çıkartır. Allahü Teala'nın hoşnutsuzluğu ihtimali aklınızda bir yerde bulunsun.

Tıpkı Fatih'in 1453 yılında ilan ettiği gibi Ayasofya, cami idi. 

Bu vesile ile kısmen de olsa başka hiçbir amaçla kullanılamaz. Aksi takdirde bu kullanım, Fatih Sultan Mehmet Han'ın emanetine riayet etmemektir.

Ayasofya'nın çektiği 86 yıllık ceza ona fazlasıyla yeter. Lütfen Ayasofya hakkında cami dışında başka hiçbir plan-düşünce içinde olmayın.

Bu karar milleti üzmüştür. Süratle bu karardan dönülmesini, milletçe bekliyoruz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum