RUSYADA MÜSLÜMANLAR CAMİLERE SIĞMADI

Rusya'daki Müslümanlar Cuma günü Ramazan Bayramı'nı kutlamak için dışarı çıktılar ve Moskova bir istisna kanıtladı. Ramazan ayının sonunu kutlamak için Moskova'daki Ulu Camii dışında toplanan on binlerce kişi, kutlamaları gökyüzünden yükseklerden yakalayan bir drone ile kutladı.

Drone, sokak seviyesinden fırlatılıyor ve şehrin kuzeyinde yer alan ve inşaatının son aşamalarına giren Ulu Cami'nin çevresinde dönüyor.

İslam, Rusya'da en çok İnanılan ikinci dindir ve Rusların tahminen yüzde 14'ü kendilerini Müslüman inancına sahip ilan ediyor. Ramazan Bayramı, İslam'ın kutsal oruç ayı olan Ramazan'ın bitişini kutlamak için dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar tarafından Oruç Açma Bayramı olarak kutlanıyor. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin'in internet sitesinde yayınlanan bir basın açıklamasıyla Cuma günü tatil vesilesiyle Rusya'daki Müslümanları tebrik etti ve Ramazan Bayramı'nın "derin bir manevi önem ve kişinin inancını güçlendirmenin ve paha biçilmez yeni deneyimler edinmenin sevinci ile aşılandığını belirtti. ahlaki temizlik." Cumhurbaşkanı, Müslüman örgütlerin Rus yaşamında oynadıkları olumlu rolü vurguladı ve "devlet ve kamu kuruluşlarıyla işbirliğini istikrarlı bir şekilde geliştirdiklerini ve hayırseverlik ve eğitim girişimlerine çok dikkat ettiklerini" kaydetti. Putin ayrıca, "çeşitli türden aşırılık yanlılarının İslam'ın değerlerini saptırma ve nefret ve hoşgörüsüzlük tohumlarını ekme girişimlerine kararlılıkla karşı çıkan" Rusya'nın din adamlarını da övdü.

 


Bu video 454 defa izlenmiştir..

YORUMLAR

  • 0 Yorum