Fatih'ten Renkli Profiller

Fatih Zeyrek Mahallesi Dülgeroğlu Sokak’ta yer alan Yapının ilk sahibi Hasan Tahsin Kut’tur. Hasan Tahsin Bey’in vefatından sonra yapı oğlu Mehmet Asım Kut’a ve Mehmet Asım Beyin vefatı ile de oğulları Ahmet Turgut Kut ve İsmail Cüneyt Kut’a kalmıştır.

Fatih'ten Renkli Profiller
27 Ağustos 2021 - 12:28

Kültür, şehir, yemek ve kitap tarihçisi  olan Ahmet Turgut Kut 
O günleri şöyle anlatıyor. “Beybabam, ben kısa  pantolonluyken Millet Kütüphanesi’ne getirirdi beni. Çocukluğum, öğrencilik yıllarım Fatih’teki Millet Kütüphanesi’nde geçti.

Evimle kütüphane arası tam bin iki yüz yetmiş adımdı! Kitaplı bir evde büyüdüm. Ağabeyim rahmetli Cüneyt Kut, Fatih savcısıydı, onun evinde de kıyamet kadar kitap vardı. Çocuklarında da öyle genetik bir şey var galiba!

Ben Tanzimat kalıntısı büyüklerimin yanında yetiştiğim için eski harfleri küçük yaşta öğrendim. Büyükbabam yani beybabam Hasan Tahsin Kut, Matba-i Âmire’nin baş veznedarıydı. Evimizde ondan kalan bazı kitaplar da var. Hepsi yazarları tarafından beybabama imzalı.

Zaten kitap ilgisi aileden gelir. Ben hâlâ kitapsız bir evde sıkılırım, biliyor musunuz? Bir de hâlâ basılı bir kâğıda basamam. Öyle öğrendim beybabamdan. Basılı her şey emek ürünüdür derdi.

Beybabamın evinde dostlarıyla yaptığı toplantıları sayesinde de kuşak olarak bir hayli insan tanıdım. Meselâ, İbnülemin Mahmud Kemal Bey, Nurullah Pertev Bey, Mektupçu Osman Ergin Bey ve başkaları...”

Günay Kut–Turgut Kut çifti, yazma eserler koleksiyonunu ‘Millet Kütüphanesi Yazma Eserler Kütüphanesi’ne bağışlamışlardır. Kütüphanede ‘Günay ve Turgut Kut Koleksiyonu’ bölümü vardır.

Ahmet Turgut Kut, Nesiller boyu İstanbullu bir aileden gelen ve tam bir İstanbul beyefendisiydi. Ahmet Bey’i 2 Temmuz 2021 Cuma günü  Kaybettik.
Kaynak: İstanbul Araştırmacısı Güven Bayar 


Kaynak: İstanbul Araştırmacısı Güven Bayar 


YORUMLAR

  • 0 Yorum