Depremsel yıkımların sorumlusu kim?

BBC'den örnek bir gazetecilik tecrübesi, İzmi Bayraklı deprem yıkımlarının sorumluları kim?
Buradan ulaşılan bilgilere göre 1980 lerde bataklık olan Zemin dolgusu 300 Mt. geçen bir alanda 8-10 katlı binaların yapımına, Zemin katta kolon ve taşıyıcı duvarları kaldıram Markete kim izin/ruhsat verdi?
Bu soruya doğru cevap verebilirsek sanıkları ortaya çıkarabiliriz. 

Hayatında inşaat nedir bilmeyenlerin müteahhit olduğu ülkemizde Müteahhitlerden Yapı bilgisi mecburiyeti istenmediği müddetçe, Mimar Mühendis, Müteahhitlere sorumluluk yüklenmediği sürece Çürük Kullanışsız, Rantsal düzenlemeler yapılan binalar hiç eksik olmayacaktır.
Yapıların ruhsat ve iskanında imzası olan Mimar Mühendilerin bazen inşaatın yapımına hiç müdahil olmadığını görüyoruz. maalesef.
Doğru betonun ömrünün yüz yıl olduğu biliniyor, Fakat kamu binalarımız dahi 30-50 yılda çürük raporu verilerek yenileniyor. 
Vatandaşa satılan çürük binaları kim tespit edecek? Elbetteki belediyelerimiz. Görevlerini layıkı ile yapıyorlar mı? BEN GÖRMDİM...

BBC, Depremde yıkılan bir binanın anatomisi

İzmir’in Bayraklı ilçesinin Manavkuyu mahallesinde bulunan Yılmaz Erbek Apartmanı, 30 Ekim 2020’de meydana gelen depremde en çok dikkat çeken binalardan biriydi.  

Bitişik olduğu binadan ayrılıp ilk iki katı çöken ve tek köşesi üstüne doğru eğrilen bina; arama kurtarma yapılabilmesi için vinçlerle desteklenmişti.

Peki yanındaki binalar ayakta kalırken Yılmaz Erbek Apartmanı neden yana yattı?

Ulaşabildiğimiz kaynaklarla açıklamaya çalıştık. 

Haber - Video: 
Esra Yalçınalp 
Mesut Ersöz 
Osman Kaytazoğlu 

0:00 Depremde yıkılan bir binanın anatomisi
1:34 Zemin
3:28 İnşaat aşaması
6:09 Denetim
7:26: Sonuç

YORUMLAR

  • 0 Yorum