Abdullah Gözaydın

Abdullah Gözaydın

Fatih'in Demokratik Geleceği
fatihten@gmail.com

BİZE NE OLDU, BİZLERİ TANIYAMIYORUM.

06 Şubat 2014 - 07:40


 

Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u Fetih ettiğinde Ayasofya kilisesini camiye çevirir, Cuma kılınması için Ayasofya’da temizlik başlar, Mahzen odalarından birinde yaşlı bir keşiş bulurlar, zincirlere vurulmuş halde. Padişaha durumu anlatırlar, Padişah mahzene iner,  yaşlı keşişin Ayasofya’nın başpapazı olduğunu öğrendikten sonra sorar; ne suç işledin de seni buraya hapsettiler? -- Sultanım Senin Bizans’ı alacağını, Ayasofya’yı Cami yapacağını söylediğim için Tekfur beni buraya hapsetti.Sultan sorar; Sen bizim Bizans’ı fetih edeceğimizi bildinse, Burayı ne zaman kaybedeceğimizi de bilirsin,Bu ne zaman olacak diye sorar.Keşiş; Siz Bizans’ıkaybetmeyeceksiniz, Gelecek nesilleriniz onu para karşılığısatacaklar der.

Az gittik, Uz Gittik 559 yıl geçti Fethin üzerinden, Prof. Dr. İlber Ortaylı, İstanbul’u yabancılar satın alıyor, Sahip oldukları otel ve tesisler vergilerini İngiltere’ye ödüyor, diye feryat ediyor (Bakınız)

Fatih belediyesi İlçenin tamamına yakınında Kentsel Dönüşüm, Yenileme projesi ilan ediyor, 1. Etap Yıkımlara başlarken, Ömrünü doldurmuş, çoğu kaçak imarsız yapılmış, İmar afları ile projelendirilerek meşruluk kazandırılmış,40-60 yıllık betonarme binaları yıkıp, yenileyeceğine, Sulukule gibi %90’ı tek katlı, Ahşap ve Kagir binalardan başlıyor.

2. Etap yıkım Ayvansaray’da, aynı yapılar burada çoğunlukta.

3. Etap yıkım Fener-Balat-Ayvansaray arasında hayata geçirilmeye hazırlanıyor, Buradaki binalarda aynı tarihi ve 2. Derece tescilli sivil mimarlık örneği binalar. Sur ve sahil boylarındaki tarihi binaları içeren yenileme projeleri kadırga-Cankurtarana kadar devam ediyor.

Fatih Belediye başkanlığı, Ülkede duyulmamış bir uygulamayı İlçemizde hayata geçiriyor, İlçedeki bütün projelendirmeleri Sepin mimarlığa, Bütün İnşaat işlerini GAP inşaata ihale ediyor. Kanunlara baktığımızda Belediye ve İl özel idaresi, Bakanlıklar kendilerine ait olmayan alanlar üzerinde yenileme ve dönüşüm projeleri yapamaz diyor, Lakin Fatih belediyesi yapıyor. Durum idare mahkemesine taşınıyor, mahkeme devam ederken, Bel. Bşk. Mustafa Demir, 2012 Mart’a Fener-Balat-Ayvansaray projesine başlıyoruz diyor.

Batı ve ABD’de Yunan kökenli milyarderler Bizans’ın ruhunu para ile satın alacağınız diye naralar atıyor, Ayasofya’da Ayin yapmak için organizasyon düzenliyor, yüzlerce otobüsle hududumuza dayanıyor, Ankara’nın baskısı ile geri dönüyorlar. Batılı kâhinler Bizans kuruluyor diye kehanetlerde bulunuyor.

Fatih belediyemiz ilçenin meskûn %80’inde Dönüşüm+Yenileme projesi ilan ederek, Tapuların GAP inşaata geçmesinin önünü açıyor. 

Fatih dönüşüm projeleri ile el değiştiriyor diyoruz, İspatı GAP inşaat ile yapılan ihale, %42 mülk sahibine, %58 GAP İnşaata, Halkın mülkü arsa kabul ediliyor, M2’si bir liradan sayılırken, Yeni yapılanmada M2 fiyatı beş misli deniyor.

Bu şu demektir, Fatih’te dönüşüm projeleri gerçekleştiğinde ilçenin asgari %80’i GAP inşaatın malı olacaktır. NEDEN?

Çünkü yeni yapılanma lüks konut ve iş yerlerinden oluşuyor, Proje alanındaki parseller çok küçük, mülk sahiplerinin %42’lik payları ile bedavaya bu projeden ev almaları mümkün değil. Bu lüks daireler ve dükkânlar en az yüz M2.

Üzerine para vermeden yeni yapılanmadan hak kazanabilecek mülk sahibi %3-5’i geçmez. %95 mülk sahibi ya takdir edilen parayı alacak, yada Taşoluk beldesinde yapılan sosyal konutlardan alarak ilçeyi terk etmek mecburiyetinde kalacak.

Bu şekilde ilçenin %80’ine sahip olacağı düşünülen GAP inşaat, Bu yatırımı kimlerin desteği ile gerçekleştirecek. Kendi öz kaynaklarının buna yeteceğini sanmıyorum. Onlarca milyar TL bu firmamızda olabilir mi?, Dış kredi alacağını varsayalım. Bu krediyi verenlerin bu mülkün sahibi olacağını düşünmek hayal mi sizce?

GAP İnşaatın bu devasa mülkü en çok parayı verene satacağı muhakkak, En çok parayı Yunan kökenli milyarderler verip satın almayacağını kim garanti edebilir ki?

Fatih İlçe nüfusunun çok yakında 150.000’e ineceğini başkan Mustafa Demir açıkladı, Biz mevcut projeleri düşünerek bu sayının elli binlere kadar inebileceğini varsayıyoruz.

İlçe nüfusunun bu şekilde el değiştirdiğini varsayalım, Yunan kökenli veya Bizans’ın kurulmasına razı Türk vatandaşlarımıza buralar planlı bir şekilde verildiğini düşünelim, 2003 yılında TBMM kabul edilen “Self Determinasyon” gereği, bu mevcut mülk sahipleri ve seçtikleri belediye başkanı BM’den Bizans için Referandum istese kim karşı çıkabilecektir.

Görünen o ki Ayasofya keşişinin kehaneti gerçekleşiyor, En zayıf zamanımızda Bütün batı birlik oldu, Çanakkale’yi geçemedi, Mevcut yöneticiler masa başında geçirerek İstanbul’u emirlerine verdi, ordumuzu dağıttı, SEVR dayatmasını imzaladı, Ülkenin çok büyük kesimi işgal edildi.

Dilim varmıyor bunu söylemeye, Kalbim bu endişe ile titriyor, Yeni bir SEVR dayatması ile mi karşı karşıyayız?

Abdullah Gözaydın Fatihten@gmail.com

Bu yazı 1576 defa okunmuştur.