Yıkım-Dönüşüm Mevlanakapıya dayandı

Fatihte Yenileme+Dönüşüm sancıları yoğunlaşmaya başladı. Şimdi Karasurları iç cepheleri Yeşil alan vaadiyle kamulaştırılmak isteniyor

Yıkım-Dönüşüm Mevlanakapıya dayandı
29 Eylül 2014 - 18:08

Fatih belediyesi ilçede hayal ettiği "Turizm+Ticaret+Konaklama" projelerinin alt yapısını oluşturan (Vakıf ve Milli emlak) mülklerinin kiracılarının %)90'ının kontratları iptal edildi, 3-5 bin liralık enkaz bedeli verilerek buralardaki evler yıkılarak park yapıldı.

Şimdi sıra tapulu alanlara geldi. lçenin kenar çevresindeki  az katlı, bahçeli tarihi semtler, yeşilalan gerekçesi ile kamulaştırılmak isteniyor.Silivrikapı Bostanları geçen yıl Park olacak gerekçesi ile kamulaştırılmış, Sonradan karar değişikliğine gidelerek bu tarihi bostanların alanına Fatih halkının parası ile Öğrenci yurdu yapılmış, bedelsiz olarak 25 Yıllığına TÜRGEV'e devredilmişti.Şimdi Fatih Mevlanakapi mahallesi 1501 ada'da bulunan evlere Fatih Belediyesi SUR BANDINDA YAPILACAK PARK PROJESİ NEDENİYLE TAHLİYE EDİLMESİNİ  İSTİYOR..

Elli- Yüz yıldır burada yaşayan vatandaşlar mahalle kültürünün, komşuluğun yaşandığı bu semtten ayrılmak istemiyor, Fakat itirazları asla ciddiye alınmıyor. Belediye Hukuklu-Hukuksuz girişimlerle halkı yıldırarak amacına SULUKULE'de olduğu gibi ulaşmakta kararlı görülüyor.Bu gün 1501 adanın sakinleri ile buluşan Fatih Belediye CHP Meclis grubu üyeleri Halka desten vermek için açıklama yaptılar, CHP Meclis üyeleri mahallelinin yanındayız, mağdur olmamaları için gereken hukuki çalışmaları destekliyoruz dediler.. 

Aslında Topkapıdan Yedikuleye kadar karasurları iç bandında yapılması planlanan yeşil alan, sosyal donatı alanları Bakanlar Kurulunun 13.09.2006 tarih ve 2006/10961 Sayılı kararı ile yenileme alanı ilan edilmiştir.Seçimlere kadar planları halktan gizleyen yetkililer Belediye seçimlerini takiben hummalı bir çalışma içine girerek, on yıldır ertelediği projelerini hayata geçirmek için çalışmalara başladı.Biz biliyoruzki Belediye yönetiminin niyeti ilçenin tamamını konutlardan soyutlayarak ilçenin "Turizm+Ticaret+Konaklama" alanı haline getirmeye çalışıyor.

Normal vatandaşa ruhsatsız çivi çaktırmayan belediye yetkilileri Kaçak oteller konusunda Kör-Sağır-Dilsiz Üç maymun taklidi yapıyorlar.

Gümüzde Fatih ilçenin dört bir yanında Kimisi Tescilli sivil mimarlık örneği, kimisi imar hukukuna muhalif çok katlı, arka bahçe terk alanının binaya dahil edilmesi, Hukuksuz kaçak içtimaların sayısını artık takip edemiyoruz.Biz inanıyoruzki 2019 yerel seçimlerinde Fatihte elli bin seçmen kalmayacaktır. 

Fakat olayların gerçek yüzü hakkında bilgisi olmayan vatandaş bizlerin ortaya koyduğu belgelere iddialara inanmak istemiyor. Bu gün yıkım ile karşı karşıya olan Mevlanakapı mahallesinde Akp ezici çoğunlukla kazanmıştı, Bu uygulamalara inansalardı aynı oyu Mustafa Demir alabilirmiydi?Bir ata sözü var, Bir musibet Bin nasıhatten evladır.

Ne yapalım biz böyleyiz.

Burada son olarak iyiniyet temennisinde  bulunmak isterdim ama bu duamıza Başta Başkan Mustafa Demir'in Amin demiyeceğine inandığımız için bizde fazla yorum yapmak istemiyoruz.  

işte yarınki akibetmiz böyle olmasından korkuyoruz


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • ismail Soykan
  7 yıl önce

  Fatihte hiçbir dönüşüm projesinde eski mülk sahiplerine hak ettiği bedeler ödenmedi, kndi evlerinde ikamet imkanı tanınmadı. rnYarınlarda ilçenin her yerinde dönüşüm hayata girecekrnşimdi mahkemelerin durdurduğu projeler için yeniden kanunlar yapılıyorrnçevre bakanlığının hazırladığı 67 kanun hükmünde kararname referandumdan sonra gündeme getirilecek, mülk sahiplerinin projelere itiraz hakkı ellerinden alınacakrntapu hakkı değişiyor kamulaştırmaların önü açılıyorrnbu gün fatihte yaşayan 420 bin fatihlinin 400 bini fatihi terk etmek zorunda kalacakrnbu kadar kesin konuşuyorum

 • ahmet
  7 yıl önce

  merhaba 1500 adada bende maliklerden biriyim fatih belediyesi bu tarihi surlara yapılacak çalışmalara çokkk geç kaldı bu bölgeyi çoktan yapmış olması gerekiyordu restorasyonlar ve yıkımlar yıllardan beri dillerde hala yıkılacak ve hala halkın gönlü alınacak bu bölgede halkın ikna olması için bölge ile alakalı güzel bir slayt hazırlanabilir örneğin tarihi Bizans yapıların önceki hali ve çevre düzenlemesi ile yapılacak çalışmayla son hali bu olacaktır gösteri olur ise halkımız dahada olumlu yaklaşımı olacaktır tabiki çevre düzenlemesi yıkımı yapılır ise bu bölgedeki halkımız kalkınmış olur ve tarihimize sahip çıkmış oluruz buradaki amaç öncelikle halkın gölü ve halkın ikna olması halkın mağduriyetidir bunu da fatih belediyesi sayın başkanımız başaracağını umuyorum tarihimize ve geçmişimize sahip çıkmamız için varız hayırlı olmasını diliyorum