1600 Yıllık sarnıcın üzerine 5 katlı bina

1001 direk sarnıcının üzerinde devasa binalar hangi imar planına göre imara uygun görülerek yapıldı. 02.03.2014

1600 Yıllık sarnıcın üzerine 5 katlı bina
27 Şubat 2015 - 00:00

Basın İlan Kurumu Yenilenmek için yıkılınca Ortaya endişe veren bir durum çıktı.

Tarihi Binbirdirek Sarnıcı üzerinde inşa edilmiş Basın İlan kurumu, "BİK" binası Yenilenmek amacıyla yıkıldı, Zeminin Tarihi Binbirdirek Sarnıcı üzerinde inşa edilmiş olduğu ortaya çıktı. 

 

Bu konudaki haberlerimiz üzerine BİK yetkilileri bilgi vermek üzere bizi kuruma davet etti, Gittik. Kendileri eski ağır binanın sarnıca zarar verdiğini, Güvenli olmadığını görüp, binayı yıkarak yenilemek istediler. Bu konuda uzman görüşleri alınarak buna göre uygulama yapacaklarını beyan ettiler.

 


1600 Yıllık sarnıcın üzerine  bu terasla 5 katlı binayı yapmak isteyen Basın İlan Kurumu, Koruma kurulu ve Üniversitelerden aldığı danışmanlık hizmeti sonucunda %40'ı sarnıç üzerine geldiği söylenen BİK binası için Çelik Kontrüksiyon proje yaptırmışlar.  Koruma kurulundan onayı beklenen proje tasdik edilirse bina yenilenecek.

Fakat tarihi sarnıç üzerinde evvelce inşa edilen beton binalar sarnıcı tehdit etmeye devam ediyor. Sanıyorum 6306 sayılı afet yasası uygulanmaya başladığında sarnıç üstündeki onlarca bina yıkılacak, belki yeşil alan belki burası gibi Çelik Kontrüksiyon yenilenecek.

 

Tarihi sur içinde yoğun otel baskısı var, Otel yapılabilen binaların değeri çılgın fiyatlara yükseldiğini görüyoruz. 4 yıldızlı bir otelde 2  kişilik bir oda 100 bin dolara müşteri buluyor, 5 yıldızlı bir otelin metresi 40 bin dolara kadar çıkabiliyor.

BU GERÇEKTEN YOLA ÇIKARAK ve TARİHİ SUR İÇİNDEKİ KAMU KUURMLARININ BİRER BİRER SATILIP OTEL YAPILDIĞINI GÖRDÜKTEN SONRA DİYORUZ Kİ;

 

Buradan iddia ediyoruz, bu bina yapılsın, BİK taşınmadan, en kısa zamanda Otel olarak satılacaktır,

Ransal projelerle ilçemizin 8 bin yıllık tarihi bir bir yok edildiğine şahit oluyoruz.


 
 

Eski Bizans kaynaklarına göre 4. yüzyılda yapılmış olan tarihi sarnıcın üzerinde adeta yüzbinlerce ton yeni yapı var.

Sarnıç işletmecileri sarnıç sutunlarının böyle bir ağırlığı taşıyamayacağını, BİK binası dahil diğer binalarında yıkılarak tarihi sarnıcın güvenliğinin sağlamasını talep etmeleri işe yaramadı, yeni çelik proje İlgili koruma kurulununda bekliyor , Bizde duruma vakıf olunca duyarsız kalamadık konuyu kamuoyunun bilgisine sunmanın uygun oalcağını düşündük

1001 direk sarnıcı üzerindeki durum!

  

Sarnıç üzerine yapılmak istenen bina

Tarihçe

Sultanahmet semtinde, Adliye Sarayı'nın üst tarafında, küçük bir meydanın altında bulunmaktadır.

 

Yerebatan Sarayı denilen Bazalika Sarnıcı'ndan sonra İstanbul'un ikinci büyük su haznesi olan Binbirdirek Sarnıcı eski Bizans kaynaklarına göre 4. yüzyılda yapılmıştır. Bu kaynakların verdiği bilgilere göre İmparator I. Constantinus şehri yeniden kurduğunda Roma'dan bazı senato üyelerini buraya göçe zorlamıştı.

Binbirdirek Sarnıcı’nın içinde uzun süredir su bulunmadığından 19, yızyılda ip bükenler tarafından atölye olarak kullanılıyordu. Hatta burada bu işin yapıldığını gösteren Thomas Allom’un 1840’larda çizilmiş bir gravürü de vardır. Üstündeki konak ortadan kaldırıldıktan sonra, tonozlardan bazıları delinerek, içeriye ışık ve hava girmesini sağlayan menfezler açılmıştır.

 

Binbirdirek Sarnıcı’nın İlk defa planı, İsveçli mühendis Cornelius loos’dan elde ettiği çizime dayanarak ünlü Avusturyalı mimar Fiseher von Erlach ( 1656 – 1723 )

tarafından yayımlanmıştır. Binbirdirek Sarnıcı, etrafı kalın bir duvarla sınırlandırılmış 64, 56, 40 m ölçüsünde büyük bir haznedir. İçinde 224 sütun bulunur. Her biri 14 sütunlu 16 sıra halindeki birbirinden 3,75 m aralıklı olan bu destekler kemerler ile bağlanmış olup, çapraz tonozları taşırlar. Sütunlar üst üste bindirilmiş iki gövdeden meydana gelmiş olup, bunların aralarına dışa taşkın birer bilezik yapılmıştır.

 

Basın İlan Kurumu’ndan 1600 yıllık anıt eser üzerine tekrar inşa etmeye çalıştığı bina haberi:

Basın İlan Kurumu’ndan tarihe estetik katkı

 

Fatih Belediyesi'nin İstanbul Metropolitan alanın doğal ve tarihi çevresi, yolları, meydanları ile bir bütün olarak binaların estetik yönden tamamlayıcı güzel bir görünüme kavuşturulması amacı ile Sultanahmet'te gerçekleştirdiği anlamlı çalışmalara bir katkı da Basın İlan Kurumu'ndan geldi.

 

Tarihi Divanyolu Caddesi ile birleşen Işık Sokak'ın müdavimlerinden Basın İlan Kurumu Genel Müdürlük Hizmet Binası'nın depreme dayanıklı, tarihi çevrenin kimliğine uygun yeni tasarımı için çalışmalara başlandı.

 

Yıkılmadan depreme karşı güçlendirilmesi, güçlendirme işlemi yapılırken de merkez binanın daha kullanışlı hale gelmesi için gerekli mimari değişikliklerin yapılması işi ihalesi gerçekleştirildi.

 

1986 yılından beri Türk basınını ilgilendiren sayısız önemli çalışmanın yapıldığı hizmet binası, 270 gün sürmesi planlanan çalışmaların ardından yeni yüzüyle karşımıza çıkacak. 02.03.2012

 

Kaynak: BİK Koordinasyon ve İdare Müdürlüğü

MYD 02 Mart 2012 Cuma, 17:20

 

DAHA ÖNCEKİ HABERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

http://fatihhaber.com/tr/1001-direk-sarnici-tehdit-altinda_h342.html

 

http://www.bik.gov.tr/basin-ilan-kurumundan-tarihe-estetik-katki-haberi-1879/

 

HABERİMİZ ATLAS DERGİSİNDE


Binbirdirek Sarnıcı üzerindeki duyarsız, bilgisiz müdahaleler bitecek mi?

1001 direk sarnıcı üzerindeki BİK Binası için ilk haberi biz yapmıştık, Bu nedenle BİR yetkileleri tarafından davet edilerek tarafımıza bilgi verilmek istenmişti, Bir saati aşkın bilgilendirme sonucu maalesef ikna olmadık, Konu hakkında açık ne bilgilendirme imkanı yoktu, Durum ilgili kurumlar ve ICOMOS nezdinde takip ediliyor, İnanıyoruz ki yarın otel yapılmak üzere satılacak olan bu binanın hiç yapılmaması, Yerebatan sarnıcında olduğu gibi tarihi anıt eserin üzerindeki bütün yapılaşmalar iptal edilmeli, Sarnıç üzeri açılarak zaman içinde tahrip edilen yerler onarılmalı, Sarnıç üzeri turizmin kalbi Sultanahmet semtine uygun bir planlama ile arkeolojik alan haline getirilmelidir.

 

Yayınımız ses getirdi Atlas dergisi bu ayki 253. sayısında konuyu değerlendirerek haber yapmıştır kendilerine teşekkür ediyoruz.

Kültür Mirası,  Binbirdirek Roma sarnıcının davetsiz misafirleri

 

Fatih Belediyesi'nin çalışmaları da dahil, Binbirdirek Sarnıcı'nın üzerindeki her türlü inşaat faaliyeti, yapının su almasına neden oluyor ...

İstanbul’un en eski yapılarından Sultanahmet’teki Binbirdirek Sarnıcı, üzerindeki kontrolsüz yapılaşma nedeniyle su alıyor.*

 

Tarihi boyunca karşılaştığı su sorununu mühendislikle çözmeye çalışan İstanbul’un en eski sarnıçlarından Binbirdirek tekrar su almaya başladı. Roma dönemine (İS 330) tarihlenen sarnıca, üzerinde bulunan Basın İlan Kurumu’na (BİK) ait binanın yıkılması nedeniyle yağmur suları sızıyor. 

 

Roma ve Bizans döneminde inşa edilen kapalı sarnıçlarda, yağmur sularının biriktirildiği açık sarnıçların aksine, temiz su kaynaklarından taşınan su biriktiriliyordu. Su şebekesinin inşasıyla atıl kalan tarihi birçok sarnıç, ya yıkıldı ya da depolama, atölye gibi farklı amaçlarla kullanılmaya başlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetindeki Binbirdirek Sarnıcı da, restorasyonunun tamamlandığı 2000 yılından beri turistik işletme olarak hizmet veriyordu.

 

binbirdirek hasarSarnıcın işletmeciliğini 2005’ten beri üstlenen Baran Güneş’e göre, yıkımda kullanılan ağır iş makinalarının neden olduğu titreşim, binanın altında bulunan tarihi yapıda hasara neden oldu. İşletmecinin uyarısıyla BİK çalışmayı durdurdu ve projeyi değiştirerek, yıkılan binanın yerine prefabrik bir yapı inşa etmeye karar verdi. Fakat yağışlarla birlikte yağmur suları sarnıca dolmaya başladı. Güneş “Tekrar uyardık, bir hafta içerisinde inşaat alanını bir çatıyla kapattılar. Bu iyi niyetli bir yaklaşım içerisinde olduklarını gösteriyor” diyor. Ancak yıkılan binanın yeri hâlâ boş olduğu için sızıntı devam ediyor.

 

"Binbirdirek mahallesinin taşınması gerekir" 

 

BİK’in Kurumsal İletişim Müdürü Yaşar Durukan , projenin yasal sürece uygun olarak devam ettiğini söylüyor ve sarnıcın zarar görmemesi için işletmeci şirketle temas halinde olduklarını doğruluyor. Durukan, “Sarnıca zarar verecek ise sadece BİK binasının değil, Binbirdirek mahallesindeki birçok yapının taşınması gerektiğini” ekliyor.

 

Baran Güneş’e göre 2 bin 200 metrekarelik bir alana oturan sarnıcın yaklaşık 1500 metrekaresi binaların altında. Güneş, Sultanahmet’in 1950’lerden sonra imara açılmasından sonra inşa edilen bu binalarda, temel atabilmek için sarnıca ait tonozları kırıldığını ve inşaat hafriyatlarını sarnıcın üzerine boşalttığını söylüyor. Ancak sarnıcı yukarıdan tehdit eden tehlike sadece inşaat faaliyetleriyle sınırlı değil:

 

binbirdirek BİK“Fatih Belediyesi, üzerimizdeki caddede doğal gaz çalışması yaparken havalı kırıcılarla çalıştı. Dilekçemize dört ay sonra cevap verdikleri gibi, bu şekilde çalışmayı sürdürdüler. Şimdi üzerimizdeki doğal gaz hattı boyunca sarnıca su sızıyor.” Güneş, plansızca dikilen bir elektrik direğinin bile sarnıcın üzerindeki izolasyona zarar verdiğinden yakınıyor.

 

HaberVs’nin görüşüne başvurduğu İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden Prof. Dr. Engin Akyürek, Roma ve Erken Bizans dönemlerinde İstanbul’da inşa edilen kapalı sarnıçlara, kanal-kemer sistemiyle kent dışından su taşındığını söylüyor. Akyürek’e göre sarnıca su taşıyan sistem bozulduktan sonra içeriye su girmesi olası değil. Sanat tarihçisi, “Örneğin bugün Yerebatan Sarnıcı’ndaki su, sarnıcın aktif olarak kullanıldığı dönemdeki seviyenin çok altındadır. Bu suyu, zeminden ya da küçük bir kaynaktan geliyor olabilir. Ancak bir kapalı sarnıç dışarından su almaya başlamış ise bu yeni ve beklenmedik bir durumdur” diyor

Hanife Şişen

*ATLAS, Nisan 2104, Sayı: 253

 

http://www.fatihhaber.com/tr/1600-yillik-sarnicin-uzerine-5-katli-bina-_h362.html

 

DAHA ÖNCEKİ HABERİMİZ İÇİN TIKLAYINIZ

http://fatihhaber.com/tr/1001-direk-sarnici-tehdit-altinda_h342.html


Bu haber 5554 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum