AKP Taraftarlarınca olumsuz eleştirilemeyen aday İhsanoğlu

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, mütevazi imakanlarla RTE karşısında büyük ivme kazandı, her gün biraz daha fazla zafere koşuyor

AKP Taraftarlarınca olumsuz eleştirilemeyen aday İhsanoğlu
12 Temmuz 2014 - 21:00

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Rakibi Başbakanın Devlet imkanları ile çıktığı yarışta büyük mesafe kat ederek halkın gönlünde taht urmayı başardı.

 

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu hakkında eleştiri getiremeyenler "manevi anlamı olan" adına ve seçim sloganı olarak seçilen "ekmek"  kelimesine takılıp kaldılar.

İlk bakışta çok yalın görülen "Ekmek" bazıları tarafından Somun şeklinde algılandı, Buda RTE cephesinin Kasımpaşalı seviyesinden olaylara baktığının ispatı oldu.Türkiyeyi Kasımpaşalı zaviyesinden görüp meseleleri Kasımpaşa usulü çözmeye çalışanların icraatlerini görüyoruz.

Türkiyede ve Dünyada Entellektüel seviyesi dip yapmış bir ülke konumuna düştük.

Türkiye binlerce yıla uzanan tarihi ile, Doğumundan ölümüne kadar devlet adamı olarak yetiştirilmiş yöneticileri ile orta çağdan günümüze kadar Dünya tarihini yazmış oldu.Dünya tarihinden Türkleri çıkardığınızda geriye sağlıklı hiçbir tarihi tespit kalmaz, Türkler Dünya tarihinin omurgası olmuştur

Böyle necip bir milleti Kasımpaşa usulü yönetmek ülkeye yapılan en büyük haksızlıktır.

Ve Kasımpaşalı dediğimiz zaman ilk aklımıza ilim, irfan, sadakat, edep, haya, sabır gibi önemli hasretler gelmez, Ne geliyorsa toplum bunları zaten biliyor, 58 yıllık bir Süleymaniyeli-Balatlı olarak Kasımpaşayı çok iyi bilenlerdenim. Bu nedenle biz az kişiyiz birbirimizi iyi tanırız derler ya , işte öyle birşey.Doğrusu gerekiyorsa Ekmeleddin İhsanoğlu, çatı aday olarak açıklandıktan sonra kendisini tanımaya başladık.

Öncelikle geçmişinde Akp tarafından büyük destek görmüş olması, iki dönem  İslam İşbirliği Teşkilatı’nın genel sekreterliğini sürdürmüş olmasında Başbakanın ve Abdullah Gülün önemli desteğinin olması gerçeği beni tedirgin etmişti.

Bekledim, Gelişmeleri takip ettim, Bir politik oyunun figürenı olmak istemedim.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na karşı oluşan cephenin izlediği yol, kendisine olan şüphelerimi dağıttı.

Muhalefet ve yandaşlar, Ekmeleddin İhsanoğlu karşısında nal topladığını seyrediyoruz, RTE ve Akp'nin yolsuzluklarla, Anayasanın ihlal edildiği uygulamalarla sorgulandığı bir dönemde Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu eleştirmeye çalışanlar önce adınını istisamar ettiler, Sonra kendisine Mısırlı iftirası üzerinde yoğunlaştılar, Seçim slogan ve logosu açıklanınca ilgilerini Sevgi, kardeşlik, barış Ekmek olan Ekmek tanımını Somun olarak algıladır ve bizi şaşırtmayan şekilde Somun edebiyatı yapmaya başladılar.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu karşısında bu kadar aciz kalmaları bize gösterdiki, Kulvarı farklıda olsa İslam Dünyasını ve Türkiyeyi temsil eden önemli bir kurumu iki dönem başarı ile temsil eden Sayın İhsanoğlu, Türkiyenin Cumhurbaşkanlığı makamını yeterli seviyede dolduracaktır.

%50'ye hizmet, oy vermeyenlere "Al ananıda git" dışlamasının Türkiyeye verdiği zararı yaşıyoruz.

Birlik kardeşlik Ekmek için bizim adayımız Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu olmuştur.Şimdi kendi kaleminden Cumhurbaşkanlığı seçim sürecindeki düşüncelerini okuyalım:

 

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, "Bütün milleti kucaklamak, 76 milyona sahip çıkmak lazım. Bir tarafı tutup bir tarafı bırakmak olmaz. Size oy verenler 'iyi' olacak, size oy vermeyenler 'kötü' olacak ve siz yukarı çıktığınız zaman, size oy verenlerin temsilcisi olacaksınız. Bu, Türkiye'yi çok kötü bir yere götürebilir" dedi.

 

İhsanoğlu, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Bursa'da, tarihi Kozahan'da düzenlenen basın toplantısında, adaylığının açıklanmasının ardından bazı kişilerin, adına takıldığını söyledi.

 

Özellikle sosyal medyada bu konuda paylaşımlarda bulunulduğunu belirten İhsanoğlu, şöyle devam etti:

 

"Her tarafıma takıldılar ama hiçbir şey olmadı. Orhan Gazi'nin lakabı Şücaeddin. Ne demek Şücaeddin? 'Dinin yiğidi' demektir. Şücaeddin, Bahattin, Nurettin, Kudbettin, Necmettin, dilimizde, kültürümüzde çok var. Orhan Gazi, 14'üncü yüzyıla ait bir isimdir. Aynı yüzyılda yaşamış bin Ekmeleddin vardır; Bayburtlu Ekmeleddin. Bunu bilmeyenler takıldılar. Başka bir şeye takılamadıkları için buna takıldılar. Şücaeddin'e 'Şüca' derler, Ekmeleddin'e de 'Ekmel' derler. Bunu bile 'Adını değiştirdi' diye çıkardılar. Birtakım siyasi tartışmalar yürüttüler. Bunların arkasında da paralı asker gibi sosyal medyada onların fikirlerini yürütüp mesele yaptılar. Yani Türkiye'de siyasi tartışmalar bu kadar ucuzladı mı?"

 

Cumhurbaşkanı seçiminin ne milletvekili ne de yerel seçimlere benzediğini anlatan İhsanoğlu, dolayısıyla partilerin öne çıktığı bir yarış olmadığını dile getirdi.

 

İhsanoğlu, seçilecek kişinin, temsil edeceği Cumhuriyet'in ve milletin birliğinin teminatı, anayasanın uygulanmasının gözeticisi olacağına işaret ederek, "Devlet organları arasında, hükümet ve Meclis dahil, iş birliğini, uyumu sağlayacak. Başka görevleri de vardır. Şimdi bunu yapmak için ne yapmak lazım? Bütün milleti kucaklamak, 76 milyona sahip çıkmak lazım. Bir tarafı tutup bir tarafı bırakmak olmaz. Size oy verenler 'iyi' olacak, size oy vermeyenler 'kötü' olacak ve siz yukarı çıktığınız zaman, size oy verenlerin temsilcisi olacaksınız. Bu, Türkiye'yi çok kötü bir yere götürebilir" ifadesini kullandı.

 

- "9 sene dünyayı 62 kere devrialem yaptım"

 

Türkiye'nin, etrafını ateş çemberlerinin sardığını, komşularının parçalandığını söyleyen İhsanoğlu, ülkenin komşularıyla ihtilaflarını barışçıl çözmesi gerektiğini bildirdi.

 

Yine Türkiye'nin, bölgesinde ve dünyada müessir bir noktada bulunması gerektiğine değinerek, şunları kaydetti:

 

"Cumhurbaşkanının, dış dünyayla daha rahat ilişkiler kurabilen, dış dünyadaki problemlerle çalışma şekli daha uyumlu olan ve o tecrübeye sahip birisi olması lazım. Herkesin sevdiği bir insan olması lazım. 9 sene dünyayı 62 kere devrialem yaptım. 100 ülke gezdim, bizim teşkilatın 57 ülke devlet temsilcileri, cumhurbaşkanları, başbakanları, bakanlarıyla görüştüm. Büyük devletlerin reisleriyle konuştum. Sayın Obama ile konuştum, görüştüm birkaç defa. Sayın Putin ile aynı şekilde, Sayın Medvedev'le aynı şekilde. Fransız, Alman cumhurbaşkanı, İngiliz başbakanı ve aklınıza gelecek, Tayland başbakanından tutunuz Afrika ülkelerinin, Arap ülkelerinin, Çin'in başbakanıyla konuştum. Şimdi bütün bunlarla münasebetleriniz karşılıklı saygı üzerine ve milli menfaatlerinizin dengeli bir şekilde yürütülmesi esasına kurulmuşsa ve ihtilaflarda taraf tutmamak gibi bir prensipten hareketle yapıyorsanız, diğer ülkeler gibi geminizi çok rahat yürütürsünüz."

 

İhsanoğlu, Türkiye'de öncelikle basın özgürlüğü, kanun hakimiyeti ve adaletin insanlara eşit götürülmesinin sağlanması gerektiğini iddia etti.

 

Son yıllardaki önemli davalara değinen İhsanoğlu, "Son yıllara gördüğümüz o büyük davalar ne oldu? Anayasa Mahkemesi sonunda her şeyi sıfır noktasına getirdi. Bu, doğru mu? Bu reva mıdır; insanları bu kadar yıllarca hapislerde çürütmek ve bunlara zulmetmek?" diye konuştu.

 

Suçluluğu kanıtlanmadan insanların 5-6 sene cezaevlerinde tutulmasının doğru olmadığını ifade eden İhsanoğlu, yargılamalar sonucu verilen kararların bir üst mahkemede bozulmasıyla adalet sistemine güvenin kalmayacağını savundu.

 

Türkiye'nin artık bunları aşması gerektiğini vurgulayan İhsanoğlu, "Bunları aşmak için bu anlayışın, devletin zirvesinde olması lazım. Devletin zirvesinde bu anlayış olmadığı takdirde bu devlet aksak bir şekilde olacak, aksak bir şekilde devam edecektir. Hele, öfkelenen, başkasına tepeden bakan bir anlayışınız varsa o zaman çok daha büyük bir sıkıntıya gireceksiniz. Bizim davamız budur" değerlendirmesinde bulundu.

 

- "Türkiye'nin en yüce makamına yücelikler içinde yükselmek lazım"

 

Ekmeleddin İhsanoğlu, çıktıkları yolda barış, sevgi, saygı, birlik ve dirlik ekmek istediklerini anlattı.

 

Daha verimli, müreffeh bir hayat için önce huzurun sağlanması ve sevgi ekilmesi, bundan sonra da herkesin birbirine saygılı olması gerektiğini belirten İhsanoğlu, şöyle konuştu:

 

"Diyoruz ki AK Parti'li kardeşlerimize; 'Biz de onlardanız, onlar da bizdendir. Ayrımız, gayrımız yok. DSP'li, CHP'li, MHP'li neyse hepimiz bu vatanın evladıyız. Türkiye'de bugün büyük bir uzlaşma başlamıştır. Bu uzlaşma gün geçtikçe artıyor, iki parti arasında başladı, 6 parti oldu.' Bu kampanya daha başlamadan önce dedim ki 'Medeni, centilmence, çelebice bir yarış istiyoruz. Bu şerefli göreve gelecek insanlar, şerefli şekilde davranması lazım. Türkiye'nin en yüce makamına yücelikler içinde yükselmek lazım. Kem sözle olmaz. Kem söz sahibine aittir. Onun için bu kem sözlerin hiçbirine cevap vermiyorum.

 

Bir yabancı gazetenin bir nüshasında, ortasına fotoğrafımın montajını yapmışlar. Montaj kelimesi çok meşhur oldu ya işte montajın alası var. Filistin davasında çok büyük hizmetler yapan biri olarak tarihe geçtim. Cenabı Allah bana bu hizmetleri nasip etti. Gazze'ye birkaç defa gittim. Ateşkes sağlamak için gittim. İnsanlara tıbbi, mali ve insani yardım götürmek için gittim. Hükümetin kuruluşuna katkıda bulundum. Kudüsü Şerif'e gittim. Kudüsü Şerif'teki insanların yaralarına merhem olmak için stratejik plan yaptım. Barınma, eğitim, sağlık ihtiyaçlarının planını yaptım. Allah bana Mescidi Aksa'da ve Hazreti Peygamber Efendimizin miraca yükseldiği noktada namaz kılmayı nasip etti. Allah herkese bunu nasip etsin ama bunu yapan bir insana iftira atmak çok acı bir şeydir. İşte internette Filistin Cumhurbaşkanı'nın bana Kudüs Yıldızı Nişanını verirken çekilen fotoğrafı ile başka bir fotoğraf var. Artık onu söylemek istemiyorum. Giriniz internette, 'Abbas, İhsanoğlu, Kudüs, nişan' diye girin, ikinci resmin ne olduğunu göreceksiniz. Bu iftiraları atanlar, Allah'tan korkmuyor mu? Peki halktan utanmıyorlarsa Allah'tan korkmuyorlar mı? Birkaç saat içinde yalancının mumunun söneceğini bilmiyorlar mı?"

 

EKMELEDDİN İHSANOĞLU BİYOĞRAFİSİ

Ekmeleddin İhsanoğlu (d. 26 Aralık 1943, Kahire), Türk bilim tarihi profesörü, akademisyen, diplomat ve yazardır.[1]

 

Türk kültürü, İslam Dünyası ve Batı Dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda eseri vardır. Bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödülün yanı sıra Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibidir.

 

2004 ve 2014 yılları arasında Birleşmiş Milletler'den sonra ikinci büyük uluslararası örgüt olan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın genel sekreterliğini sürdürmüştür.

 

16 Haziran 2014'te Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi arasındaki, 2014 cumhurbaşkanlığı seçimleri için aday belirleme görüşmeleri çerçevesinde CHP ve MHP tarafından "çatı aday" olarak gösterilmiştir.[2] Daha sonra da bu partiler tarafından resmen cumhurbaşkanlığına aday gösterilmiştir.

 

İngilizce ve Arapça dillerinin yanı sıra orta düzeyde Fransızca ve Farsça bilmektedir.[1] Bazı kaynaklarda ise bu dört dili akıcı olarak konuştuğu belirtilmiştir.[3]

 

Yaşam öyküsü

26 aralık 1943'te Kahire'de doğdu. Babası Yozgatlı müderris İhsan Efendi, annesi Rodoslu bir Türk ailenin kızı olan Seniye Hanım'dır.[4][5] İhsan Efendi, eğitim için 1924’te geldiği Mısır’a yerleşmiş ve 1951’de Ayn Şems Üniversitesi Şarkiyat Bölümü Türk Dili ve Edebiyatı Kürsüsü’nü kurmuştu.

 

Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır'da Hıdiviye Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi'nde yükseköğrenim gördü. Öğrenciliği sırasında Kahire Milli Kütüphanesi'nde Türkçe yazma ve basma kitapların kataloglamasında çalıştı.[4] 1966’da Fen Fakültesi’nden mezun oldu ve El-Ezher Üniversitesi'nde akademik hayata başladı. Yüksek lisansı sırasında El Ezher Üniversitesi'nde asistanlık ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okutmanlığı yaptı. Bilim tarihi çalışmalarının yanı sıra Hamid, Tevfik Fikret, Mehmet Akif, Yahya Kemal, Necip Fazıl, Nazım Hikmet gibi şairlerin eserlerini Arapça’ya çevirerek Türk kültürünü Araplar’a tanıtmaya çalıştı;[4] Türk yazarlarından hikayeler içeren bir antoloji hazırladı (1970).

 

1970 yılında Türkiye'ye geldi ve Ankara Üniversitesi'nde göreve başladı. 1972'de eczacı Füsun Bilgiç ile evlendi, üç çocuk sahibi oldu. 1974'te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere'de Exeter Üniversitesi'nde doktora-sonrası çalışmalar yaptı.

 

1980 yılında İslam İşbirliği Örgütü'nün tavsiyesi ile İstanbul’da kurulan İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA)’nin başkanlığına getirildi. Bu görevi 25 yıl sürdürdü. IRCIA bünyesinde Türk ve İslam kültürü konusunda büyük bir ihtisas kütüphanesi ve arşivi kurulmasına öncülük etti.[4]

 

1984'te İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ne girerek profesör oldu. Bu üniversitede Bilim Tarihi Anabilim Dalı’nı kurdu. Üniversite ve IRCICA’daki görevlerinin yanı sıra Türk Bilim Tarihi Kurumu'nun başkanlığı ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu.

 

İslam İşbirliği Teşkilatı genel sekreterliği

İhsanoğlu, 14-16 Haziran 2004’te İstanbul’da düzenlenen İslam Konferansı Örgütü (sonradan İslam İşbirliği Teşkilatı adını almıştır) 31. Dışişleri Bakanları Toplantısında, Genel Sekreterlik için Türkiye’nin adayı olarak gösterildi. Malezya ve Bangladeş ile genel sekreterlik için yarışan İhsanoğlu, 5 Haziran 2004′te Genel Sekreterliğine seçildi. Örgütün seçimle gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri oldu; görevi 1 Ocak 2005’te devraldı.[6] Görev süresi, 18-20 Haziran 2008 tarihlerinde Kampala’da düzenlenen 35. Dışişleri Bakanları Konseyi’nde 5 yıllık bir süre için uzatıldı.

 

İhsanoğlu, genel sekreterlik görevini Cidde'de düzenlenen törenle 30 Aralık 2013′te Suudi Arabistanlı İyad Medeni’ye devretti.[7]

 

Cumhurbaşkanlığı adaylığı

10 Ağustos 2014, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise 24 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Cumhurbaşkanlığı için çatı adayı olarak açıklanmıştır.[2]Daha sonra da bu partiler tarafından resmen cumhurbaşkanlığına aday göstertilmiştir. Seçim sloganı olarak 'Ekmek için Ekmeleddin' sloganını seçmiştir.

 

Eserleri

Yeni Yüzyılda İslam Dünyası, 2013

İslam Kültürü Çeşitli Konuları ile İslam’da Kültür ve Bilgi Cilt: 5, 2008

Osmanlı Tıbbi Bilimler Literatürü Tarihi (4 Cilt), 2008

Mısır’da Türkler ve Kültürel Mirasları: Mehmed Ali Paşa Günümüze Basılı Türk Kültürü Bibliyografyası ve Bir Değerlendirme, 2006

Osmanlı Tabii ve Tatbiki Bilimler Literatürü Tarihi: 1 - 2 Cilt, 2006

Osmanlıca Tıp Terimleri Sözlüğü, 2004

Osmanlı Askerlik Literatürü Tarihi, I - II Cilt, 2004

Osmanlılar ve Bilim, 2003

Mushrabiyya And Stucco Colored Glass in The Muslim World (Arapça), 2002

Osmanlı Coğrafya Literatürü Tarihi, 1 - 2, 2000

Suriye’de Modern Osmanlı Sağlık Müesseseleri, Hastahaneler ve Şam Tıp Fakültesi, 1999

Osmanlı Matematik Literatürü Tarihi, 1-2, 1999

The West And Islam (Towards a Dialogue), 1999

Büyük Cihaddan Frenk Fodulluğuna, 1996

Istanbul: A Glimpse into the Past, 1987

 

Ödülleri

UNESCO ve Harvard Üniversitesi'ndeki görevlerinin yanı sıra millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül aldı. Türkiye Devlet Üstün Hizmet Madalyası (2000), Ürdün Birinci Derece İstiklal Madalyası, İKÖ Şeref ve Liyakat Sertifikası ile Mısır Cumhuriyeti Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi.

 

2008’de Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi tarafından Koyre Madalyasına layık bulundu[8]. 2009 yılında Mısır Cumhuriyeti Sanat ve Kültür Nişanını, Malezya'da en üst sivil unvan olan Tansri unvanını[9] ve 2010 yılında "İslamofobiye karşı verdiği mücadele ve Keşmir konusundaki çabaları" nedeniyle Pakistan'da en yüksek unvan olan Hilal-i Pakistan unvanını aldı[10]. 22 Kasım 2013'de KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından gerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin İİT'deki durumunun yüceltilmesi, gerekse İİT üyeleriyle ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda verdiğini hizmetler nedeniyle kendisine KKTC Devlet Nişanı verildi. İhsanoğlu, şimdiye kadar bu nişana layık görülen ilk ve tek kişidir.[11]

 

Adına verilen ödüller

İhsanoğlu Altın Madalyası

Üyesi olduğu ve 2001-2005 arasında başkanlığını yaptığı Uluslararası Bilim Tarihi ve Felsefesi Kurumu (ICHSTM), 2007 yılı sonunda aldığı bir kararla, dört yılda bir bilim tarihi ve felsefesi alanlarında yapılacak doktora tezleri arasında yapılacak değerlendirme sonucu seçilen bir eseri bir “Uluslararası İhsanoğlu Altın Madalyası” adı altında ödüllendirmeye karar vermiştir.[12]

 

Madalya, 2009 yılında Budapeşte’de 23. Uluslararası Bilim Tarihi ve Teknoloji Kongresi sonunda Astronomi Tarihi tezi nedeniyle Dr. Jose Bellver Martinez’e;[13]; 2013 yılında İngiltere’nin Manchester kentinde 24. Uluslararası Bilim Tarihi ve Teknoloji Kongresi sonunda düzenlenen törenle İslam bilimi tarihinde astronomi üzerine yaptığı çalışma nedeniyle Marc Oliveras Busquets’a takdim edildi.[14]

 

Milletlerarası Dokuzuncu Hat Yarışması[değiştir 

İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) tarafından 1986'dan bu yana her yıl farklı bir hat üstadının adına düzenlenen Milletlerarası Hat Yarışması'nın dokuzuncusu, hat sanatını canlandırma ve geliştirme yönünde sağladığı kalıcı üstün katkıları nedeniyle Ekmeleddin İhsanoğlu adına düzenlenmiştir.[15]

 

Fahri profesörlük ve doktora unvanları

1994 Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul, Türkiye

1996 Dowling College, Long Island, New York, ABD

2000 Azerbaycan Millî İlimler Akademisi, Bakü, Azerbaycan

2001 Sofya Üniversitesi, Bulgaristan

2001 Saraybosna Üniversitesi, Bosna-Hersek

2004 Tataristan Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü, Tataristan Cumhuriyeti

2006 Padua Üniversitesi, İtalya

2006 Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü (MGIMO)

2007 Uluslararası İslam Üniversitesi, İslamabad, Pakistan

2007 Exeter Üniversitesi, İngiltere

2008 Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

2008 Uganda İslam Üniversitesi, Mbale, Uganda

2008 Uşak Üniversitesi, Uşak, Türkiye

2009 Teknoloji İslam Üniversitesi, Dakka, Bangladeş

2010 Başkurt Devlet Pedagoji Üniversitesi, Başkurdistan, Rusya (Fahri profesörlük)

2010 Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi, Selangor, Malezya

2011 Bişkek Beşeri Bilimler Üniversitesi, Kırgızistan

2011 Bozok Üniversitesi, Yozgat

2012 İstanbul Üniversitesi, İstanbul

2013 Ayn Şems Üniversitesi, Kahire, Mısır

2013 EastWest Enstitüsü, Washington DC, ABD

2014 Lefke Avrupa Üniversitesi, Lefke, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

 

Kaynakça[değiştir 

1- a b "Ekmeleddin Ihsanoglu". www.ihsanoglu.com. Erişim tarihi: 16 Haziran 2014.

2- a b "CHP ve MHP'nin Köşk adayı İhsanoğlu". NTVMSNBC.com. 16 Haziran 2014. Erişim tarihi: 16 Haziran 2014.

3- "Nazım'ın şiirlerini Arapça'ya çevirdim", Hürriyet

4- a b c d Beşir Ayvazoğlu, Ekmeleddin İhsanoğlu, Aksiyon dergisi, 01.07.1995

5- Baba Ocağına Kültür Vefası, Zaman gazetesi, 28.04.2013

6- İKÖ'ye ilk Türk Genel Sekreter, Radikal Gazetesi, 16.06.2004

7- Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Başarı Öyküsü, Kisiselbasari.com 07.06.2014

8- İhsanoğlu Bilim Tarihinin Nobelini Alacak, Zaman Gazetesi, 2 Aralık 2008

9- Ikt Genel Sekrteri İhsanoplu Malezya'da Tan Sri Unvanı Aldı, Bighaber.com sitesi, 06.06.2009

10- İhsanoğlu'na Hilal-i Pakistani Ödülü, Milliyet Gazetesi, 24.03.2010

11- İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’na “KKTC Devlet Nişanı” verildi, KKTC Cumhurbaşkanlığı, 22.11.2013

12- İlk defa bir Türk bilimadamının adına madalya verilecek! Haberaktuel.com, 27.12.2007

13- İhsanoğlu Madalyası Dr. Martinez’e verildi, Hürriyet gazetesi, 03.08.2009

14- İhsanoğlu Altın Madalyası İspanyol akademisyenin, Anadolu Ajansı, 28.07.2013

15- Ekmeleddin İhsanoğlu Adına Milletlerarası Dokuzuncu Hat Yarışması, IRCICA.org sitesi, Erişim tairhi:18.06.2014

 

BAZI KAYNAKLAR

http://aksiyonhayat.blogspot.com.tr/2014/07/islam-dunyasnn-neferi-ekmeleddin.html
Bu haber 3683 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum