Bugun...


Fatih Belediyesinin Sürgün Yeri Yedikule Hayvan Barınağı
Yedikule Hayvan barınağı işletmesi özel firmaya verildiği halde 8’i Mühendis 12 memur personelin burada işi nedir?

facebook-paylas
Tarih: 10-12-2014 16:59
Fatih Belediyesinin Sürgün Yeri Yedikule Hayvan Barınağı
+ -

Yaygın iddia; Fatih belediye başkanı Mustafa Demir yönetimde İstemediği memurların belediyeden uzaklaşması için Mobbing uyguluyor.

Bu konuda birçok dava açılmış, Mağdurlar davalarını kazanmış, Olaylar ulusal basında sık sık haber olmuş olmasına rağmen Başkan Mustafa Demir bu hukuksuz uygulamalarına devam ediyor.

10 Aralık 2014 saat 11.00 de KESK üyesi birçok memur Yedikule hayvan barınağına gelerek, Üyelerine yapılan muameleyi yerinde gördü.  bir basın açıklaması yaptı.


Basın açıklamasına destek vermek amacıyla CHP Fatih ilçe başkanı Bülent Sülek, meclis üyeleri Fazıl Uğur Soylu, Ayşegül CHP İstanbul il başkan yardımcısı Şükrü metin, Mustafa Ataç, İMMOB temsilen Harun Özüdoğru, TMMOB İstanbul İKK Sekreterliği, TÜM-BEL-SEN 1 Nolu Şüb., Belediye iş sendikası temsilcileri katıldı.

Hayvan barınağında görevlendirilen memurlar:

1-Sağlık md. Yedikule hayvan Barınağında 18 memur var. 8 zi Teknik Hiz. 4 Sağlık Hizmetleri, 6 idari hizmetler Sınıfından. Bunlar; 4 Veteriner, 2 Elk. Müh. 2 İnş. Müh. 2 Mimar, 1 Jeofizik Müh. 1 Kimya Müh. 1 Teknik Ressam, 5 İdari Personel. 
2-Bunlardan 2 Veteriner görevinin gereği olarak, 1 Mimar  da gönüllü çalışmakta. Yerlerinden şikayetçi değiller. 
3- Fen İşlerinde Elk. Müh. Yok. 2 Elk. Müh. Barınakta atıl.

17 Aralık 2013 Yolsuzluk ve Rüşvet soruşturmasına sahne olan Fatih belediyesi Başkanı Mustafa Demir ve yardımcıları hakkındaki iddialarla ilgili olarak, Soruşturma savcılığının “Yasal soruşturma yapılmamış, Deliller yasadışı toplanmıştır” gerekçesi ile soruşturmaya gerek yoktur kararı sonrası, Birçoğu açık seçik ortada olan imar yolsuzlukları hakkında yeni soruşturma açılmayarak iddialar yargıya ulaşmadı.

Halen Fatih belediyesi çalışanları ve yakınlarının yargılandığı bir dava İstanbul  20. Ağır ceza mahkemesinde devam etmektedir.  Bu davada kısmen benzer konular gündeme gelmektedir.

Bu bağlamda Fatih belediyesi eski memur personelinin çeşitli iddialar nedeniyle erken emekliliğe ayrılması, Başka ilçe belediyelerine geçiş yapmaları “iddialara göre” zorlama sonucu olduğu beyan edilmektedir.

Fatih belediyesi çeşitli birimlerde çalışan Teknik memur personelinden “Verim alamadık” gerekçesi ile 8. Mühendis 12 memurunu Yedikule hayvan barınağında “Geçici görevle” istihdam etmektedir.

Hayvan barınağı işletimi taşeron bir firmaya verilmiş, Fatih belediyesi personelinin burada yapacağı bir olmamasına rağmen 12 memurunu burada hiçbir görev verilmeden istihdam etmesi, Hem kaynak israfına sebep olmakta, Hem tecrübeli mühendislerin emeğinden faydalanmamaktadır.

Bu uygulamanın sebebi ise bu personelin KESK sendikasına üye olmaları, görevleri esnasında yasal olmayan evraka imza atmamaları, emekliliğe zorlanmaları olduğu iddia ediliyor.

Bu iddiaların ne derece doğru olduğunu bilemiyoruz, Mevcut mağdurlar 657 sayılı yasa gereği basına bilgi veremiyorlar, Birçoğunun yasal hukuk mücadelesi devam ediyor.

Geçen Aylarda kendisine böyle bir Mobbing uygulaması sonucu dava açan Mühendis Azat Yalçın hukuk mücadelesini kazanarak görevine dönmüştü, Halen birçok psikolojik baskıların devam ettiği söyleniyor.

Dileriz ki 21. Yy. Türkiye’sinde, Dünya kültür başkenti Fatih ilçemizde böyle çağ dışı dayatmalarla hukuksuz uygulamalar olmasın, Varsa yetkili kurumlar bu konuda görevlerini suiistimal etmesin,
Bugün Yedikule hayvan barınağında gördüğümüz mevcut uygulama adeta Çin işkencesinden beterdi.

Birçoğu ortalıkta dolaşan binlerce sokak köpeğinin ortasında sabah sekizden akşam onyediye kadar 30 M2 bir kulübede otur…!
Bu kulübeyi yemek yemek, çay içmek, Dinlenmek amacıyla 12 memur ve taşeron işletmenin 15 personeli ortak kullanıyor.
Ortalıkta dolanan onlarca köpek yemekhaneye dahi girmekteler, Etrafta tahammül edilmez bir koku var, her köşede hayvan pislikleri, buraya gelirken barınağa yaklaştığımızda yağmur nedeniyle cıvıklaşıp yola yayılan pislikler nedeniyle sık sık kayma tehlikesi geçirdik.

Böyle bir ortamda direnen, Kendilerine dayatılan hukuksuz uygulamaları kabul etmeyerek onurlu bir mücadele veren personeli kutlarım.
Fatihteki yüzlerce STK’mızın burayı ziyaret ederek bu teknik personelin layık görüldüğü muameleye şahit olması gerekir. İnanıyorum ki gelecekte bu uygulama filmlere dahi konu olacaktır. Bu zulüm asla unutulmayacaktır.

Fatih belediyesinin savunması “Bu personel uyumsuz, mesai arkadaşlarını rahatsız ediyor, görevlerini layığı ile yapmıyor” iddialarını samimi bulmuyoruz.
Fatih belediyesinin bütün birimlerinde her köşede her odada güvenlik kamerası var, Böyle bir durum varsa bunlar kayıtlardan çıkarılsın, Bir basın toplantısı ile kamuoyuna gösterilsin.
Mahkemelere delil olarak gösterilerek bu kişilerin iş akitleri iptal edilsin, Hatta memuriyetten ihraç edilsin, Bu yapılmadığı sürece biz mağdur olarak Fatih belediyesini değil Yedikule hayvan barınağında dinlenme görevi verilen personele inanmak zorundayız.

ULUSAL BASINDA HABER
 

Kendisi de hayvan barınağına  sürgün edilen  Tüm Bel-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Kadri Kılıcı, “Çok farklı kadrolarda görev yapan üyelerimiz haksız, hukuksuz, ve afaki gerekçelerle Yedikule Hayvan barınağına sürgün edilmekte. Bu yolla üyelerimiz sendikadan istifaya, emekli olmaya ve başka kurumlara gitmeleri için zorlanma yapılmakta ve keyfi soruşturmalara tabi tutulmaktadır”diye konuştu. Hayvan barınağına gönderilen memur ve mühendislerin hiçbir somut görevi ve işi olmadığını dile getiren Kılıcı, bu koşullar ve uygulamaların alenen Anayasaya, İnsan haklarına, İş Kanununa, ülkemizce taraf olunan uluslar arası yasalara, sözleşmelere aykırı olduğunu ve meslek haysiyetine de darbe niteliğinde olduğunu belirtti.  
 
SÜRGÜN EDİLENLER SENDİKA ÜYELERİ
 
Bugüne kadar bu haksız uygulamalara karşı açtıkları 100’e yakın davayı kazandıklarını belirten Kılıcı, şuana kadar barınağa sürgün edilen 13 memurdan 10’nunun Tüm Bel-Sen üyesi olduğunu söyledi. Kent suçlarını en çok işleyen belediyelerden biri olan Fatih Belediyesinde bunların yaşanmasının manidar olduğunu belirten TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, Fatih Belediyesinde mesleki bilgi ve birikimi olan çalışanların Hayvan Barınaklarına sürgün edilerek itibarsızlaştırmaya çalıştırıldığını söyledi. Fatih Belediyesinin arzu ettiği düzeni kurmak için böyle bir yöntemi kullandığını dile getiren Solmaz, burada sürgün edilenlerin oda ve sendika üyesi olduğunu ifade etti.  
 
'FATİH BELEDİYESİ SUÇ İŞLİYOR'
 
AKP’li Belediyelerde uzun bir süredir meslektaşlarına dönük bu tarz mobbing ve yıldırma politikalarının uygulandığına dikkat çeken Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin de, bu sürgünleri doğrudan odalarına ve sendikalarına dönük saldırılar olarak gördüklerini söyledi. “Belediyelerdeki teknik eleman eksikliğinden dolayı denetim yapılamazken, meslektaşlarının hangi gerekçeyle hayvan barınaklarına sürüldüğünü” soran Metin, şöyle devam etti: “Bu durum hem kamusal zarara, hem de vatandaşın hizmet alımının engellenmesidir. Yani Fatih Belediyesi suç işlemektedir.” Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de oda üyesi olduğunu belirten Metin, “Ben kendisine sormak istiyorum; bir elektrik mühendisi hayvan barınağında ne iş yapar” dedi.
 
HABERİN VİDEOSU  AŞAĞIDA
Boğaziçi Denizcilik, Gemi adamı yetiştirme kursları, Gemici Olmak istermisiniz, gemici kursları, gemici okulu, gemi adamı olarak dünya turu, GOC / ROC  EĞİTİMLERİMİZ, GOC UYGULAMA EĞİTİMLERİ, STCW EĞİTİMLERİMİZ, SHIPHANDLING,PETROL VE KİMYASAL TANKER CARGO & BALAST HANDLING  , MAKİNE ZABİTLİĞİ EĞİTİMLERİ, VARDİYA ZABİTLİĞİ  (3000 GT / KW) EĞİTİMİMİZ, YAT KAPTANLIĞI EĞİTİMİMİZ, BRM, ECDİS VE ERM  KURSLARIMIZ , TANKER YÜK İŞLEMLERİ  TEMEL VE İLERİ EĞİTİMLERİ, TANKER YÜK İŞLEMLERİ  TEMEL VE İLERİ EĞİTİMLERİ, İLKYARDIM VE İLERİ YANGIN EĞİTİMLER

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI