Fatih ilçe Belediyemizin, İBB Belediyesinin Fatihteki imar politikası masaya yatırıldı

Tarihi Yarımada'ya bir süredir yapılan radikal müdahaleler sonucunda; “Tarihi Yarımada’da Ne Oluyor?” sorusu ile birlikte böyle bir konu, bu panelde ele alındı.

Fatih ilçe Belediyemizin, İBB Belediyesinin Fatihteki imar politikası masaya yatırıldı
18 Eylül 2012 - 09:35

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü;  kent gündeminde yer alan ve İstanbul’un mekânsal yapısını etkileyen büyük kentsel projeleri şehircilik bilimi bağlamında irdeleyerek, uzmanlarla birlikte farklı ortamlarda tartışmayı sürdürmektedir.

 


Paneli düzenleyen kurum:  MSGSÜ Mimarlık Fakültesi  Şehir ve Bölge Planlama Bölümü,

Tarih:  27 Şubat 2014 _Saat: 13.30 – 17.00   Yer:  MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryum, 

Moderatör:  Gülşen Özaydın (MSGSÜ Mim. Fak. ŞBP.Bl. Öğretim Üyesi)

Panelistler:

Engin Akyürek (İÜ Edebiyat Fak. Sanat Tarihi Bl. Bizans Sanatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi), 

İclâl Dinçer (YTÜ Mim. Fak. ŞBP.Bl. Öğretim Üyesi)

Zeynep Eres (İTÜ Mim. Fak. Mimarlık Ana Bilim Dalı Restorasyon Öğretim Üyesi), 

Aykut Köksal (MSGSÜ Mim. Fak. Mim. Bl. ve ŞBP.Bl. Öğretim Üyesi), 

Jean-François Pérouse (İst. Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü Müdürü)
 

Tarihi Yarımada; gerek İstanbul kent bütünündeki konumu, gerek sahip olduğu insanlığın ortak mirası olan kültürel ve tarihsel değerleri ve kent yaşamının içinde geçtiği alanlarla birlikte özgün bir yapıya sahiptir.

Ancak bu özgün yapı; büyük ulaşım projeleri (Marmaray, Avrasya tüneli, Metro bağlantıları, transfer merkezi), kentsel dönüşüm projeleri (Süleymaniye, Fener-Balat-Ayvansaray, Sulukule), restorasyon ve rökonstrüksiyon projeleri (Karasurları, anıtsal ve sivil mimarlık yapılarına yapılan müdahaleler), sur koruma bandındaki projeler (Yedikule bostanlarındaki rekreasyonel düzenlemeler), kıyı alanlarındaki projeler (Yenikapı dolgu alanı) ile büyük değişimler geçirmektedir. Siluetteki bozulmalar, kıyı kenar çizgisi ile birlikte yarımadanın topografyasının değişimi, karasurlarının özgün yapısının bozulması, ihya edilen yapılarla birlikte mimari karakterin deformasyonu, var olan mahalle kültürünün ortadan kaldırılarak yeni kimliksiz yerleşme alanlarının ortaya çıkışı bu büyük değişimlerin bazı örnekleri olarak gösterilebilir. Panelde bu büyük değişimlerin Tarihi Yarımada’nın mekânsal yapısındaki etkilerinin tartışılması hedeflenmiştir.  

 


Bu haber 2973 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum