M. Demirin Çılgın Projesi Mim. Azat Yalçın'amı Ait...?

Başkan Mustafa Demir’in açıkladığı Çılgın Proje İşine son verdiği mimara ait çıktı

M. Demirin Çılgın Projesi Mim. Azat Yalçın'amı Ait...?
20 Ocak 2015 - 23:44

Fatih belediyesi tarafından Avan projesi ilan edilen Eminönü - Sirkeci - Cankurtaran arasında yayalaştırma projesi çalıntı olduğu iddia edildi.

17 Aralık 2014 tarihinde 4. kez sözleşmesi fesih edilerek, Fatih belediyesindeki işine son verilen şehir plancısı Mim. Azat Yalçın, İlan edilen bu proje bana aittir, Belediye benim onayım olmadan sahiplenmiştir. Dedi.Mimar Azat Yalçın, Kendi projesinin deforme edilerek Dubai türünden bir düzenleme ve yapılanma modeli getirilmiştir, Bu tarihi yarımadaya büyük ihanettir, Evet dedikleri gibi "çılgın proje" olumsuzlukta çılgın, yanlışlıkta, tarihi yok etmekte çılgın bir projeye dönüştürüldü dedi.

Kendine ait projede mevcut saçmalıkların olmadığını, Tarihi yarımadanın ruhunu koruduğunu, Siluet’e zarar vermediğini, Tarihi şehrin otantik kimliği ile oynanmadığını, İlçenin yoğun trafiğinin yer altına alınırken tarihi dokunun dikkatle korunduğunu söyledi.

Mim. Azat Yalçın, 2010 yılından itibaren Fatih belediyesinde sözleşmeli olarak görev yapmıştı.

Görevi esnasında hukuksuz uygulamara göz yummadığı için sık sık sözleşmesi fesih edilen Yalçın, Her defasında mahkeme kararıyla görevine dönmüştü.

Son sözleşme iptali hakkında dava açmış, İtham edildiği hukuksuz uygulamaları gündeme getirmişti.

Fatih  Belediyesindeki görevine hukuksuz şekilde 4. defa son verilen Mim. Azat Yalçın, Bu proje hakkında mahkemeye şikâyette bulundum dedi.Yayalaştırma fikri direk benden çalıntı.

Bunu mahkemeye sundum.

4 kez bu projemi kurumlara ve yarışmalara verdim.

Bir yarışmada jüri üyesi Prof. Dr. Güzin Konuk ve Doç. Dr. Adem Erdem Erbaş şerh koydu: arkeolojik kazı yapılmaksızın bu proje düşünülemez diye.

Doğru söylüyorlar.

 Lycas liman küyü var tam o noktada.

 Constantinus bu şehre geldiğinde Psamatia (samatya) ve Lycas köyleri vardı.

Benim projemde böyle saçmalıklar yoktu.

Avrasya lastik tekerlekli tüp tünel geçişine bağlantı yaparak Ragıp Gümüşpala ve Galata köprüsü trafiğini zemin altına alıyordum.

Karakoy-Eminönü yayalaştırılmış koruma alanı olarak bütünleştirilmiş yönetim planı oluşturmuştum.

Sadece tramvay araç olarak zeminde kalacak.

Gerisi dümdüz yürüme sathi olarak planlamıştım dedi.

Mim. Azat Yalçın, Fikir projesi benim diyerek başkanlığa verdiği taslak projeyi açıkladı. 

 
Mim. Azat Yalçın, Bu tasarıları Belediye Başkanlığına sunduğum tarih: 21 Aralık 2011 diyerekBaşkan Yardımcısı Okan Erhan Oflaz proje detaylarımı bir firmaya vererek aşağıdaki projeyi 01 şubat 2012'de çizdirdiğini tespit ettim dedi. 

 


Mim. Azat Yalçın, Fikir projesi benim. 

Açıklandığı gibi, Ben böyle kötü bir avan proje çizmem. Burada Avrasya tüp tünel bile dikkate alınmamış dedi.

 Haliç girişine dolgu veya kazıklı ada yapılması Dünyanın en tuhaf fikri, Kabul edilmesi mümkün değil, Bu proje Koruma ve Yenileme kurullarından nasıl geçmiş olabilir. UNESCO, ICOMOS Türkiye Milli Komitesi, Avrupa Birliği  Kültür Komisyonu böyle bir imalata asla izin vermeyecektir.

Eminönü Sirkeci cephesinde Oranın tek ihtiyaci Valide Sultan Yeni camii ve meydanı ortaya çıkarmak. Fazlasına kesinlikle gerek yok, Abartılmış ve antik kentin gerçekleri düşünülmemiş dediBu haber 8580 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum