Tarihi Sur içinde neler oluyor PANEL

BASIN BÜLTENİ Panel: Tarihi Yarımada’da Ne Oluyor?

Tarihi Sur içinde neler oluyor PANEL
18 Eylül 2012 - 09:35

Düzenleyen kurum: MSGSÜ Mimarlık Fakültesi

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

_________________

Tarih: 27 Şubat 2014 

________________

Saat: 13.30 – 17.00

_______________

Yer: MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu

_______

Moderatör: 

Gülşen Özaydın (MSGSÜ Mim. Fak. ŞBP.Bl. Öğretim Üyesi)

Panelistler:

Engin Akyürek (İÜ Edebiyat Fak. Sanat Tarihi Bl. Bizans Sanatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi)

İclâl Dinçer (YTÜ Mim. Fak. ŞBP.Bl. Öğretim Üyesi)

Zeynep Eres (İTÜ Mim. Fak. Mimarlık Ana Bilim Dalı Restorasyon Öğretim Üyesi)

Aykut Köksal (MSGSÜ Mim. Fak. Mim. Bl. ve ŞBP.Bl. Öğretim Üyesi)

Jean-François Pérouse (İst. Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü Müdürü)

 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü;  kent gündeminde yer alan ve İstanbul’un mekânsal yapısını etkileyen büyük kentsel projeleri şehircilik bilimi bağlamında irdeleyerek, uzmanlarla birlikte farklı ortamlarda tartışmayı sürdürmektedir.  

Tarihi Yarımada'ya bir süredir yapılan radikal müdahaleler sonucunda; “Tarihi Yarımada’da Ne Oluyor?” sorusu ile birlikte böyle bir konu, bu panelde ele alınacaktır.

Tarihi Yarımada; gerek İstanbul kent bütünündeki konumu, gerek sahip olduğu insanlığın ortak mirası olan kültürel ve tarihsel değerleri ve kent yaşamının içinde geçtiği alanlarla birlikte özgün bir yapıya sahiptir.

Ancak bu özgün yapı; büyük ulaşım projeleri (Marmaray, Avrasya tüneli, Metro bağlantıları, transfer merkezi), kentsel dönüşüm projeleri (Süleymaniye, Fener-Balat-Ayvansaray, Sulukule), restorasyon ve rökonstrüksiyon projeleri (Karasurları, anıtsal ve sivil mimarlık yapılarına yapılan müdahaleler), sur koruma bandındaki projeler (Yedikule bostanlarındaki rekreasyonel düzenlemeler), kıyı alanlarındaki projeler (Yenikapı dolgu alanı) ile büyük değişimler geçirmektedir. Siluetteki bozulmalar, kıyı kenar çizgisi ile birlikte yarımadanın topografyasının değişimi, karasurlarının özgün yapısının bozulması, ihya edilen yapılarla birlikte mimari karakterin deformasyonu, var olan mahalle kültürünün ortadan kaldırılarak yeni kimliksiz yerleşme alanlarının ortaya çıkışı bu büyük değişimlerin bazı örnekleri olarak gösterilebilir. Panelde bu büyük değişimlerin Tarihi Yarımada’nın mekânsal yapısındaki etkilerinin tartışılması hedeflenmiştir.  
Bu haber 2044 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum