553 ada Acele Kamulaştırmaya İptal kararı

Fatih Küçükpazarda İBB Kiptaş'ın 553 adada Hukuksuz "Acele kamulaştırma " dayatmasına idare mahkemesinden iptal kararı geldi

553 ada Acele Kamulaştırmaya İptal kararı
22 Ekim 2014 - 18:15

Yıllardır mülk sahiplerini bölgeyi terk etmesi için psikolojik baskı yapan KİPTAŞ, Başarılı olamayınca Küçükpazarda birçok ada hakkında Acele kamulaştırma kararı çıkarmıştı. 2013 yılında yenilenen 1/1000 ölçekli nazım imar planlarının yeniden yapılması sonrası hak kaybına uğradığını gören mülk sahipleri 1/5000, 1/1000 nazım imar planlarına ve yenileme projelerine itiraz ederek 5366 sayılı yasanın kendilerine öncelikli olarak verdiği hakkı kullanarak, Mülkleri hakkında belediyenin yaptığı avan projeye uygun olarak inşa etme müsadesi verilmediği için dava açılmıştı.

Mahkeme söz konusu acele kamulaştırma kararında "KAMU MENFAATİ YOKTUR" Gerekçesi ile iptal etti.

Süleymaniye ve Küçükpazarda bina sahiplerinin kendi mülkünü kendileri imar etme hakkını Fatih belediyesi hala vermiyor.

Bu konuda KİPTAŞ'ın uzlaşmaya yanaşmadığını yetkililer beyan ediyor.

Halbuki mahkeme sürecinde İBB savunma avukatları, Buradaki ihtilafın tarafı olmadıklarını beyan etmişlerdi, Kendilerine sormak lazım KİPTAŞ, İBB'ye bağlı bir kuruluş değil mi?

KONU HAKKINDA EVVELCE YAPTIĞIMIZ HABERİMİZ AŞAĞIDA

 İBB Başkanlığı, Fatih belediyesi, Koruma kurulu  Fatih Yavuz Sinan Mahallesi 553 Ada üzerinde, Mevcut Mülk sahiplerinin rızası olmaksızın  "Kentsel Yenileme" projesi yaparak adada bulunan parsel sahiplerine "Acele kamulaştırma bedeli" ilk taksitini bankaya yatırıp, Adanın tahliyesini talep etti.

     Proje alanında bulunan hak sahipleri, 5366 sayılı yasanın kendilerine tanıdığı "Öncelikle mülk sahiplerinin tasdik edilen projeyi kendilerinin yapma" hakkını kullanmak istediler,Proje sorumlusu KİPTAŞ kabul etmemiş, Proje içinde ortak olma teklifi de projenin bütünlüğünü bozmayız gerekçesi ile ret edilmişti,

    Ya Ne Olacak?

Yetkililerin önerdiği 1.çözüm takdir ettiğimiz kamulaştırma bedelini alın gidin, Olmadı ; Bekleyin biz burada düşündüğümüz otel inşaatını bitirelim, bütün olarak satışa çıkaralım, Satışta elde edilen gelirden, Sizin arsa payınızın %40'ına tekabül eden meblağı ödeyelim demişler.

    Biz Tapu sahibi olarak hiçbir yerde inisiyatif sahibi değiliz, Yapılan otel yüz lira edecekken siz on liraya satarsanız biz hakkımızı nasıl arayacağız sorusuna ise KİPTAŞ yetkilileri --- BİZE GÜVENECEKSİNİZ...!!! diyerek cevap vermiş.

     İşte Tamamı SİT alanı olan ilçemizde hepimizin başına gelebilecek akıbet, İBB ve Fatih belediyelerinin "Deprem odaklı Yenileme projelerinden" anladığı görev yaklaşımı bu...

     Şimdi 553 ada malikleri idare mahkemesine baş vurarak, 5366 sayılı yasanın kendilerine tanıdığı "Hakkı" kullanmak istediklerini, Kamulaştırma bedelinin reel olmadığını, Bu uygulamada kamu menfaati olmadığını, Bu nedenle Acele kamulaştırmanın durdurulmasını, KİPTAŞ'ın açıkladığı Avan Projenin kendileri tarafından uygulanmasını talep ettikleri dava dilekçelerini İstanbul İdare Mahkemesine verdiler.

Yürürlükteki birçok yasaya aykırı bu uygulamanın sorumluları olan İBB, Fatih belediyesi, Koruma kurulundan davacı oldular, Lakin son çıkarılan kanun hükmünde kararnameler ve 5306 sayılı kanun itirazlarda mahkemeler, projeyi durdurma kararı çıkaramıyor, Bu ne kadar demokratik ve hukuki, Sulukule'de ve Cibali Set üstünde örneğini gördüğümüz, Dava bitmeden inşaat bitiyor, Sonra çevre bakanı açıklama yapıyor "Binalar bitmiş yıkılmaz"  Bu şekilde devletimizin gerekçe icat etmesi ve bu gerekçe ile Uluslar arası ve Ulusal birçok hukuki insan haklarının, mülk edinme haklarının, tapu maliki olma haklarının, barınma haklarının yok sayılması sonucunda vatandaş mecburen AİHM'sine giderek Avrupa'dan hukuk ve adalet istemek durumunda kalıyor, Bu benim çok ağrıma gidiyor.

    Bizler, Devletimizin bütün kurumlarının "ORTAK" suçu olan çarpık yapılaşmadan elbette kurtulmak istiyoruz, Devletimiz bunu yaparken öncelikle tapu malikleri ile anlaşma hakkına riayet etmesini temenni ediyoruz. TOKİ ve KİPTAŞ bilhassa SİT alanı Fatih'teki uygulamalarda RANT'a hizmet eder bir anlayışta olduğunu görüyoruz,Mahkemelerin kabul etmeyerek iptal ettiği projelerin Uluslar arası evrensel hukuka, İnsan haklarına, Vicdana uygun uygulamaların acilen hayata geçirilmesini diliyoruz.

Bir dip Not: Adada bulunan bir malikin 130 M2 arsa üzerine kurulu binasına, Bir yatırımcının bir buçuk milyon TL teklif ettiğini, Şimdi kamulaştırma bedeli olarak kendisine 383 bin TL teklif edildiğini söyledi.  Şimdi bu vatandaşımız ne yapsın?  

Projeyi Kendine yaptırmıyorlar, Serbest pazarlık imkanı tanımıyorlar, Projeye ortak olmasını kabul etmiyorlar.!
   553 nolu adanın malikleri bu oteli biz yapalım demelerine rağmen kabul edilmiyor ?553 nolu adada yapılmak istenen otelin kat vaziyet planlarıBAKANLAR KURULUNDAN ALINAN ACELE KAMULAŞTIRMA KARARINDA AMACIN KONUT OLDUĞU AÇIKÇA BEYAN EDİLMESİNE RAĞMEN, UYGULAMA AVAN PROJEDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ 553 ADANIN TAMAMI OTEL OLARAK PLANLANDIĞINI GÖRÜYORUZ.SÖZKONUSU ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI İÇİN TIKLAYINIZAbdullah Gözaydın fatihten@gmail.com  5035 746 55 48

Bu haber 5933 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • eyüp
    2 yıl önce

    aynı şekilde babamında 237 m yeri var açmadıkları kamulaştırma davası kalmadı rabbım onlardan sorsun inşallah vermedim vermiycemde yerimizi bilgileri olsun .