Doğu Perinçek Abdullatif Şener Suriye ziyareti

Suriye’de resmi temaslarda bulunan, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek başkanlığındaki Türkiye heyeti, Baas Partisi Genel Sekreteri ve Siyasi Büro Başkanı Hilal Hilal tarafından bugün kabul edildi.

Doğu Perinçek Abdullatif Şener Suriye ziyareti
02 Mart 2015 - 03:36

Suriye’de hükümeti oluşturan Baas Partisi, Türkiye heyetini partinin Şam’daki Genel Merkezi’nde kabul etti. Ziyarete Suriye basını yoğun ilgi gösterdi.

Görüşmelerde Türkiye-Suriye ilişkileri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Perinçek, yakında Türkiye'de Suriye ile dost bir hükümet kurulacağını söyledi.

 

Son derece sıcak bir havada gerçekleşen, yer yer diyalogların yaşandığı görüşmede Baas Genel Sekreteri Hilal şunları söyledi:“TÜRK HÜKÜMETİ HALKIN İRADESİNİ ÇALDI”

 

"Sizlerin hangi zorlukları çekerek Suriye’yi ziyaret ettiğinizi, dönünce de bazı çevreler tarafından hangi baskılara maruz kalacağınızı çok iyi biliyoruz. Ancak Suriye ve Türkiye, ortak tarihten akrabalık ilişkilerine değin, birbirine muhtaç olan iki ülkedir. Bu nedenle ziyaretinize çok büyük önem veriyoruz.

 

Türk halkının komşularıyla iyi ilişkiler geliştirmek istediğini biliyoruz. Bugün mevcut hükümet, Türk Milleti’nin iradesini çalmıştır. Ama hükümetler geçici, halklar kalıcıdır.

 

Suriye sokakları bugün şu soruyu hararetle tartışmakta: Var olan tüm bağlara, gelişen tüm ticari, kültürel ilişkilere rağmen Erdoğan Hükümeti neden uluslararası teröre destek vermiştir?

 

850 kilometrelik sınır, ticarete ve dostluğa geçiş sağlıyordu. Bugün ise 85 ayrı milletten teröriste geçiş sağlıyor. Bu rakamı Suriye düşmanlarının kendileri veriyor."ESAD: “SURİYE’Yİ VURAN, TÜRKİYE’Yİ DE VURUR”

 

Beşar Esad'ın en başından uyardığını, Suriye’ye saldıran teröristlerin, yarın da Türkiye’ye saldıracaklarını söylediğini hatırlatan Hilal,

"Bizler bu saldırıların arkasında Siyonizm ve onu destekleyen ülkeleri beklerdik. Destek Türkiye’den gelince çok şaşırdık." dedi.PERİNÇEK: “BURADA EVİMİZDEYİZ”

 

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Hilal’in konuşmasının ardından Türkiye heyeti olarak kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini belirterek "Bizleri birleştiren, Türkiye ve Suriye’nin bağımsızlığıdır, bütünlüğüdür.(...) Ve Sayın Esad bu savaşta, emperyalizmi yenmenin mümkün olduğunu kanıtladı. Sizin sayenizde BOP bozguna uğradı. 24 Müslüman ülkesini bölmek istediler, başaramadılar.

Tecrübe ile sabittir: Suriye’nin toprak bütünlüğü, Türkiye’nin toprak bütünlüğüdür. Bizler Suriye’ye terör ihracatını kesinlikle reddediyoruz. Komşuda yangını körüklemek sadakatsizliktir, erdemsizliktir." ifadelerini kullandı.

 

TÜRKİYE’DE SURİYE’YE DOST HÜKÜMET GELİYOR

 

Çok yakında Türkiye’de, Suriye’ye dost bir hükümet kurulacağını söyleyen Perinçek, ekonomik işbirliğine de değinerek şöyle devam etti:

 

"Ve bölge ülkelerinin birleşmesi, hepimize çok büyük ekonomik refah sağlayacaktır. Türkiye, Suriye, Irak, İran ve Azerbaycan’ın birlikteliği, yani 5 Deniz – 5 Ülke, birbirini tamamlayacaktır."

 

Perinçek’ten sonra tekrar söz alan Hilal Hilal, "5 Deniz – 5 Ülke projesi" üzerinde Beşar Esad'ın da çok çalıştığını belirterek "Hatta biz bu projede Türkiye’nin önderliğini öngörüyorduk." dedi.

 

ABDÜLLATİF ŞENER: “AKP’DEN İSTİFA ETTİM, SURİYE’DEN TENKİT ALDIM”

 

Görüşmede AKP kurucusu ve eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener de söz aldı. Şener şu görüşleri savundu:

 

“Burada bulunmaktan ve Suriye hükümeti tarafından davet edilmiş olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

 

Ben, 2002 ile 2007 arasında Başbakan Yardımcısı idim ve Türkiye’yle Suriye arasındaki iyi ilişkilerin ilk olumlu adımlarını atanlardanım.

 

Erdoğan’ın Suriye ziyaretini Esad’a ben bildirdim. Her zaman iki ülke arasında dostluk ve işbirliği için çalıştım. Maalesef işlerin böyle gitmeyeceğini ilk görenlerden biri ben oldum.

 

2007 seçimlerinde Erdoğan ve Gül sabahlara değin yalvardılar, tekrar milletvekili adayı olmamı istediler. Ama ben reddettim, 2008’de de AKP’den istifa ettim.

 

Hükümetten ayrıldığım zaman beni en çok tenkit edenler ise, Suriyeli dostlarım oldu.

 

Bugün samimi olarak inanıyorum ki, tüm terör grupları yok olup gidecektir. Kalıcı olan, Suriye Hükümeti ve Türkiye Cumhuriyeti’dir.”

 

HİLAL: “ABD SURİYE’Yİ ÇÖKERTMEK İSTEDİ”

 

Baas Genel Sekreteri Hilal, Suriye’ye yönelik saldırının ABD kökenli olduğuna dair açıklamalar da yaptı. Hilal, şu görüşleri dile getirdi:

 

“ABD bizden bugün “haydut devlet” olarak bahsediyor. Bunun kökü, 2004’te Powell’in Şam ziyaretine dayanıyor.

 

O dönem Irak işgal edilmiş, Powell ABD Dışişleri Bakanı. Şam’a ziyarete geldi. Devlet Başkanımız Esad’la görüşmede, “tankların motorlarının hala sıcak” olduğunu belirtti. Bağdat’ı işgal eden tankları kastetti.

 

Bizden, Filistin gruplarını sınır dışı etmemizi, İran ile stratejik işbirliğimizi bitirmemizi ve Direniş Cephesi’ni terk etmemizi istedi.

  

“BÜYÜK KÜRDİSTAN DİYALOĞU”

 

Tüm talepleri reddettik. Ondan sonra da Suriye’ye yönelik kumpaslar başladı. Amaçları Suriye’yi çökertmek. Çünkü Suriye, ABD’nin iktidarı belirleyemediği, içeriden kontrol edemediği bir ülke.”

 

Perinçek, Hilal’e görüşmenin “Büyük Kürdistan projesi, Suriye’nin hedef alınmasına neden değil mi?” diye sorunca Hilal, şu yanıtı verdi:

 

“Bu projeyi Suriye’yi yıkmadan gerçekleştiremezsiniz. Ana bu proje, kafalardaki bir hayalden ibaret.

 

Son söyleyeceğimi baştan ifade edeyim: Kürt kardeşlerimiz Suriye toplumunun vazgeçilmez parçasıdır. Ve onların ezici çoğunluğu bu projeyi desteklemiyor.ROJAVA’NIN ŞANSI YOK

 

Ama özellikle PKK ile bağlantılı olan bazı gruplar bu projenin içinde yer alıyor. Onların böyle bir hedefi var.

 

Fakat bu heder Suriye halkının genelinde kesinlikle kabul görmüyor. Bu projenin, Suriye için konuşuyorum, hayata geçirilme şansı yok.”

 

Görüşmede daha sonra heyet üyeleri İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler, Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Em. Korg. İsmail Hakkı Pekin, Eski Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu da söz aldılar.

 

Barlas Doğu, Büyük Atatürk’ün yurtta sulh, cihanda sulh ilkesinin heyetin dış politikasının temelini oluşturduğunu, bu nedenle Esad’ın “5 Deniz - 5 Ülke” projesini canı gönülden desteklediklerini belirtti.

 

Heyet üyesi, Türkmen Cephesi Başkanı Ümit Akkoyunlu, “Coğrafyamızda Türkmenler, bölünmenin önünde engeldir. Suriye’den Azerbaycan’a değin birleştirici güçtür” açıklamasını yaptı.

 

Baas Genel Sekreteri Hilal de, Türkmenlerin Suriye’nin vazgeçilmez parçası olduğunu vurguladı ve ekledi: “Suriye’de hedef alınan, bizlerin ortak kültürüdür. Buna Kürdümüz deTürkmenimiz de dahildir."

 

Görüşme sonrasında Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek, Suriye basınına açıklamalarda bulundu.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum