Metin Feyzioğlu'ndan "açılım süreci" değerlendirmesi

Türkiye Barolar Birliği Başkanı, Dolmabahçe sarayı mutabakatında mevcut anayasamızın hükümlerinin çiğnenip çiğnenmediğini sordu, TC.'nin üniter yapısının Korunup korunmadığının açıklanmasını istedi

Metin Feyzioğlu'ndan "açılım süreci" değerlendirmesi
02 Mart 2015 - 03:49

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Abdullah Öcalan'ın PKK'ya yaptığı silah bırakma çağırısı ve hükümete sunduğu belirtilen 10 maddelik metinle ilgili olarak hükümet yüklenip, "Müzakere masasında anayasanın ilk 3 maddesini 'değiştirebiliriz' sözü verdiniz mi" diye sordu. 

 

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Manisa Toplumsal Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen, "Türkiye'de Hukuk ve Demokrasi" konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

 

 

 

"DIŞ POLİTİKADAKİ GELİŞMELER TÜRKİYE REJİMİNİ ETKİLİYOR"

 

Türkiye'nin dış politikalardan önemli derecede etkilendiğini altını çizen Feyzioğlu, "Türkiye'de hukuk dış politika ile çok iç içe yürüyor. Dış politikadaki gelişmeler Türkiye'nin rejimini, hukuk sistemini etkiliyor. Ortadoğu'nun sınırlarının değişmesi emperyal devletlerin bir takım menfaatleri uğruna yeni yapılandırmalar Türkiye'de de rejimi zorluyor. Hukuk devletinin ve adaletinin içinde bulunduğu durumu, insanlarımızın Manisa'da, Edirne'de ve Şırnak'ta aslında ne istediğini, bu isteklerin üzerine bir takım profesyonel siyasetçilerin neleri nasıl sömürdüklerini tartışmamız gerekir. Ülkenin, vatanın, milletiyle bölünmez bütünlüğünü nasıl sağlanacağını Türk Milletinin ve Atatürk'ün ışıklı yolunun bizim çıkış yolumuz olduğunu konuşmamız gerekir" ifadelerini kullandı.

 

"ANAYASANIN İLK 3 MADDESİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ SÖZÜNÜ VERDİNİZ Mİ?"

 

Feyzioğlu, açıklamasında, Abdullah Öcal'ın PKK'ya yaptığı silah bırakma çağırısı ve hükümete sunduğu belirtilen 10 maddelik metin hakkındaki görüşlerini de dile getirdi. Feyzioğlu şöyle devam etti: "2013 yılında Öcalan'ın İmralı'dan yazdığı söylenen ama benim daha sonra söylediğim ve 'Çıkış Yolu' kitabımda uzun uzun anlattığım bu mektup, 'Hükümetle birlikte yazılmıştır' dediğim bir mektup veya bir manifesto var. O zaten bir yol haritası. Dünkü 10 emri ya da 10 maddeyi bu yol haritası ile birlikte okumak lazım.

 

Biz, Türkiye'de kimsenin burnunu kanamasını tabii ki istemeyiz. Bunu tartışmak söz konusu bile olmaz. Askerimizin, polisimizin, yurttaşlarımızın saçının teline zarar gelsin istemeyiz. Kan dursun istiyoruz. Tartışma yok bunda. Kanı durdurmak, toplumsal barışı sağlamak için ne yapılması gerekir, işte bu noktadayız. Bugün müzakere ya da 'çözüm süreci' denilen süreç, hükümetle ve özelde Tayip Erdoğan ile PKK arasında yürüyen, kimsenin içeriğini aslında bilmediği bir süreç. Nereden öğreniyoruz içeriğini veya tahmin edebiliyoruz. Yine hükümetten değil, 10 emri okuyanlardan öğreniyoruz. Yani, 'İmralı böyle dedi' diye öğreniyoruz.

 

Abdullah Öcalan'ın mektubundan öğreniyoruz. Demokratik Türkiye, rejim değişikliği, anayasanın baştan sona değiştirilmesi gibi konular var. Bana birisini ağız dolu şunu söylemesi lazım, anayasa'nın ilk 3 maddesini değiştirmek istiyor musunuz? Yani, o 10 emirde anayasının ilk 3 maddesinin değiştirilmesi var mı? Müzakere masasında anayasanın ilk 3 maddesini 'değiştirebiliriz' sözü verdiniz mi? Bir bunu duyalım. 'Hayır, ilk 3 maddede bir değişiklik düşüncemiz yoktur?' desinler, ağız dolusu desinler devam edelim. Ama Türk Milleti'ni parçalara ayırıp, farklı milletler yaratıp, o farklı milletler üzerinden yeni bir yapılanma sonuç itibariyle Türkiye'yi bugünden de kötü koşullara zorlar."

 

I. Devletin şekli

MADDE 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan

haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve

sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

 

 Bu Anayasa; Kurucu Meclis tarafından 18/10/1982’de halkoylamasına sunulmak üzere kabul edilmiş ve 20/10/1982 tarihli ve 17844 sayılı

Resmî Gazete’de yayımlanmış; 7/11/1982’de halkoylamasına sunulduktan sonra 9/11/1982 tarihli ve 17863 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de

yeniden yayımlanmıştır. 
Bu haber 2111 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum