Fatih'te simkeş mescidi şimdilik kurtuldu

Vatan caddesindeki Aytekin Kotil Parkı, Deprem sığınma alanına otel kararında geri adım atıldı. Otel proje alanında tarihi tescilli Simkeş mescidi parseli bulunmaktaydı

Fatih'te simkeş mescidi şimdilik kurtuldu
09 Şubat 2015 - 10:02 - Güncelleme: 07 Mart 2017 - 14:54
Fatih Belediye meclisinde CHP'nin yoğun muhaletine rağmen Akp'nin sayısal çoğunluğu ile geçirilen Aytekin Kotil parkı ve Parkın içindeki Simkeş Mescidi alanına Otel projesi, Süpriz bir şekilde meclise geri gelerek otel projesinden vaz geçildi.

 

Fatih’te deprem sonrası sığınma alanı olarak belirlenen eski lunapark alanının imara açılma kararıyla ilgili AKP'li Fatih Belediyesi geri adım attı. Fatih Belediyesi’nin dün gerçekleşen meclis toplantısında bölgenin yeni park alanı ve yeraltı otoparkı teklifi oy birliğiyle kabul edildi. Deprem toplanma alanına  5 katlı otel, konut ve tarihi bir caminin restorasyonunu yapalacaktı.Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak'ın haberine göre, Vatan Caddesi’nde merkezi konumda bulunan 8 bin metrekarelik alanda bulunan eski lunapark 1996 yılında yıkılmış, bir kısmı otopark olarak kullanılmaya başlanmış bir bölümünde ise Migros açılmıştı.Alanın hemen yanında da Aytekin Kotil Parkı bulunması nedeniyle bu bölge, imar planlarında deprem sonrası sığınma alanı olarak yer alıyordu. Ancak otopark ve Migros’un yer aldığı alan Fatih Belediye Meclisi’nin verdiği onayla ticari yapılaşmaya açılmıştı.CHP’li meclis üyelerinin konuyla ilgili itirazlarının ardından Fatih Belediyesi’nin dünkü meclis toplantısında “her an olması beklenen büyük İstanbul depreminin toplanma alanı ihtiyacının karşılanması, ilçeye yeni bir park veyer altı otoparkı kazandırılması amaçlarına hizmet edecek şekilde ada planının yeniden düzenlenmesi” teklifi oy birliğiyle kabul edildi.İmar Komisyonu ise teklifin şehir ilkelerine ve kamu yararı açısından olumlu görüş bildirdi. Teklif 15000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nda değişiklik içerdiği ve bu yetkisinin İBB’de olması nedeniyle değerlendirilmek üzere İBB’ye havale edildi. CHPli meclis üyesi Soner Özimer açtıklarını davaların da devam ettiğini belirterek “Deprem toplanma alanı olması konusunda ısrarımızı sürdüreceğiz” dedi.

 

Karar sonrası CHP Gurup başkanvekili Sonar Özimer:

1844 ADA MİGROS UN BULUNDUĞU ALAN IN YEŞİL ALAN OLARAK KALMASI VE DEPREM TOPLANMA ALANI OLMASI KONUSUNDA GRUBUMUZUN ISRARLA TEKLİF KARARINA AKP DE KABUL ETTİ VE OY BİRLİĞİ İLE BÜYÜKŞEHİR E YOLLADIK. ELELE VERDİĞİMİZDE KARŞIMIZDA HİÇ BİR GÜÇ DURAMAZ.

Bu haber 7569 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum