Abdullah Gözaydın

Abdullah Gözaydın

Fatih'in Demokratik Geleceği
fatihten@gmail.com

Başörtüsü Yasağı ve

03 Nisan 2015 - 07:58


Akp iktidarı ile gelen başörtüsü serbestiyeti toplumun tesettür anlayışını yerle bir ettiğini görüyoruz, Bazı kadınlar tesettür deyince sadece başı örmek diye algılamış, deli gibi saçlarını örtlerlerken baldır bacak, kalça göğüs ortada .

Daracık pantalon hatta paçalı donlarla sokağa dökülen başı kapalı bayanları tesettürün neresine koyacağız?

 

Bu konuda Karadenizli bir hatip hocanın tespitine katılmamak mümkün değil, Hocalar arası muhabbet faceden alınmıştır


 


Mahmut Çelebi· Başörtüsü yasağının kalkmasıyla tesettürün ortadan kalkacağını kim bilebilirdi ki!İslam en büyük muzafferiyetine en fazla saldırıya maruz kalınca ulaşmıştır.
 • Hasan Kayhan Ula lazoğli haboyle kitabun ortasundan konuşiysun

  Pıduriysun peni (Bitiriyorsun beni)

   

 • Ahmet Faruk Kavut Geçiş dönemi olur böyle eksiklikler zamanla düzelir inşallah. Bir devrim ancak 20 senede rayına oturur. Şimdi biz bu devrimin neresinde olacağız bunu hesaplamak lazım.

   

 • Mahmut Çelebi Hesap kolay.kuran ve sünnete bağlı kalırsak mesele kökünden çözülür.

   

 • Ahmet Faruk Kavut Hangi kuran ve sünnet?

   

 • Mahmut Çelebi Hz muhammed (sav) e gönderilen:-)

   

 • Ahmet Faruk Kavut Senin anladığın kuran ve sünnete mi tabi olacağız yoksa benim anladığım mı. Yada şimdi alimler ne demişler ona bakarız demek kolay. Ozaman soru iki hangi alimin kuran ve sünnet anlayışı.

   

 • Ahmet Faruk Kavut Biz bu hesap ta ortak akıl ve adalette birleşebilirz. Çünkü bunlar asla değişmez. Adalet göreceli bir kavram değildir. Ama sünnet göreceli bir kavramdır. Kuran da göreceli bir kavramdır. Bize düşen ortak akıl da buluşmak. Ortak akıl ne peki. 

  . Ortak akıl; şuanda dini faaliyetler imiz çok daha rahat ve sıkıntısız. Artık kaymakamlar dahi bizlerden ders almak için uğraşıyor. Bunu sağlayan kim. Şuan ki iktidar. Böyle devam etmesi bizim için iyi bir şey mi cevap evet. Öyleyse devrimin devam etmesi için tam destek. İllaki doğumlar sancılı olur. Ama neticesi can olur bal olur inşallah. Eksiklikler düzeltilir. Önemli olan durumun bu şekilde devam etmesini sağlamaktır.

   

 • Mahmut Çelebi Önce ihtilaf olmayan hükümleri icra edelim. Allah ihtilaflarımızı düzeltir. senin benim anladığımız değil muhkem,sarih ayet ve hadislere uyalım beraber.

   

 • Ahmet Faruk Kavut Hadi sana son felsefe  gerçekler acıdır. Baklava tatlıdır. Öyleyse baklava gerçek değildir :)) benden sana gelsin mahmut hocam   •  
  • Ahmet Faruk Kavut Şuna emin ol mahmut hocam.  لا اله إلا الله haricinde her noktada farklı düşünce getirilebilir. Bunlar tamamen görecelidir. Birisini benimsemek ve herkesin bu benimseme etrafında toplanması lazım. Diyanet İşleri Başkanlığı bu birleşim için çok uygun zemin. Alo 190 ne derse o.  ilmi tartışmalar haricinde tüm millet diyanetten beslenmesi gerekir. Bu bizim için tek fırsat. Bu kurum bizim ortak değerimiz.

    

  • Ahmet Faruk Kavut Ebu Hanife ile zıt düşse bile diyanetin görüşünü birleşmek namına alırım ve geçerli fetva din işleri yüksek kurulun fetvasıdır derim. Ha ama kişisel dünyamda ilmi çalışmalarım da bana yakın olan görüşü alırım ama işte bu dindir demem kendi görüşüme.


    

   Ahmet Faruk Kavut Bazen teslim olmak galip olmak demektir... Ümmetin dirliği birliği benim tüm o ilmimden ders aldığım hocalardan ve okuduğum tüm kitaplardan üstündür ve geçerlidir. Gerisi hikayenin dibacesidir...

    

    

   Ahmet Faruk Kavut Diğer tüm siyasi akımlar çatı adayda toplanabiliyorsa bizde diyanetin çatısı altında toplanmak zorundayız..

    

    

   Mahmut Çelebi Ben kargadan başka kuş tanımam:-)