Abdullah Gözaydın

Abdullah Gözaydın

Fatih'in Demokratik Geleceği
fatihten@gmail.com

Rüyamda Allah ile konuşmak

26 Haziran 2015 - 06:08

BÖYLE BİR RÜYAYI GÖRMEMİ NASİP EDEN RABBİME ŞÜKÜRLER OLSUN 

Allah ile rüyamda konuştum, Rabbim bana seslendi.Yıl 1990 Cezaevinden çıktığım sıralardı, Rüyamda memleketim Trabzon Hayrat Hundez Köyümüzdeki cami mezarlığının yanında vadiyi seyrediyorum,

Sağ tarafımda bir duvar var, yüksekliği bulutları geçmiş, sanki yıldızlara kadar uzanıyor, Bu duvarın yapısı süt gibi beyaz, Duvar sıvıdan oluşuyor ve dikey duruyor, Duvarın yüzeyi kıpır kıpır, rüzgarda çırpınan bayrak gibi dalgalanıyor.


Duvarın içinden çok güçlü bir ışık geliyor, Dünyada görmediğim renkte süt beyazı desem yeterli olmayacak beyazın beyazı bir ışık, Çok güçlü. Güneşten bile güçlü olan bu ışığa çıplak gözle rahatlıkla bakabiliyorum ve hayretler içindeyim; Bu güçlü ışığa nasıl bakabiliyorum, gözlerim hiç kamaşmıyor diye hayret ediyorum. Bu şaşkınlıkla ışığa bakarken ışığın içinden bir erkek sesi gelir.--- Abdullah sen cenneti hak ettin, Dile benden ne dilersen.

--- Ya Rabbim Resulullah'a ne verdiysen banada ver, Cennette Beni Resulullah'a komşu eyle. diyorum.


 

Bulunduğum yer, köyde caminin mezarlığının bittiği yerde, düz çimenlik bir alan,

İçimden artık cennette olduğumu, her istediğim olacakmış gibi bir duygu peydah oldu.

Gönlümden Yiyecek nimetler diledim, Önümde devasa bir yer sofrası oluştu, Aklımdan geçen herşey var sofrada. Kısacası; dilediğim herşey yanımda beliriyor,  Ben nerede olmak istiyorsam hemen orada oluyorum, hatta en uzak yıldızları çıplak gözle çok yakınımda görebiliyorum.

 

Karşı vadinin yamaçlarındaki evlerin duvarları şeffaf cam gibi, içi dışı görülüyor, muhteşem iki katlı villalar, Evlerin çevrelerinde birbir çeşit çiçekler ağaçlar muhteşem görünüyor.

Dilediğim herşeyin anında olduğunu görebiliyorum.

Fakat çevrede kimse yok.

 

10-15 denemeden sonra İsteklerim bitti, ne isteyeceğim diye düşünmeye başlıyorum, İsteyecek enteresan birşey bulamıyorum ve çok korkuyorum, ne istersem oluyor ama isteyeceğim birşey kalmamış.Böyle her istediğimin şıp diye olması beni artık mutlu etmiyor, Cennetteyim ve burada ebediyen ne yapacağım diye korkuyorum, Saçımdan tırnağıma kadar içime bir acı düşüyor, titriyorum. Bu mutsuz halim kısa sürdü., Bu ara göğsümün içinden, gömleğimi titreten, güçlü bir ses geldi

--- Abdullah, Allah cc. seni ebediyyen hayrette bırakacak şeyler yaratmaya kaadirdir. dedi.Bu sesi duyunca çok sevindim Bütün endişem kayboldu, Artık heyecanla  Rabbim benim için şimdi ne yaratacak, Bana ne ikramda bulunacak diye heyecanlanarak beklemeye başladım. 

Sabah ezanları okunurken uyandım.

 

BU RÜYAMIN HAYATIMA KATTIĞI ANLAM

 

Bu rüyam bana Dünyanın hiç bir şey olmadığını, Gerçek hayatın Ahret olduğunu, Ahretteki en büyük nimet ve mutluluğun Cemalullah cc. olduğunu öğretti.

Bu rüyamdan sonra Allah cc. sevgisinin, hasretinin üzerine Cennet gibi Yaratılmış bir mekanın ve nimetlerin hiçbir özlemi kalmadı

Artık sadece bu günü yaşamaya, Bu gün Allah rızası için ne yaparım şeklinde düşünerek gayret etmeye başladım. Artık hayatımda Dün yok, yarında yok. Dün geçmiş, pişmanlıklar çare değil, Yarın henüz yaratılmamış, Benim için İnsanlık için yaratılacağı şüpheli.

o zaman bu günü yaşamak en doğru karar olduğuna inandım.

 

Ve bu rüyayı görmem üzerinden 25 yıl geçti, hiçbir zaman çaresiz kalmadım, Ne maddi ne manevi huzur beni terk etmedi, Hiç bir zaman değil namerte, mert kullarına da muhtaç olmadım. İhtiyacım olduğunda Rabbim bir kulunu nasip etti, O bana yardım teklif ettiği için mutlu oldu, ben ondan yardım aldığım için mutlu oldum. Helalleştik.

 

Rahmetli babamında bir ahretlik kardeşi vardı, (Fener Tahtaminare hamamı bitişiğindeki ayakkabı tamircisi" Hasan Efendi. Sık sık birbirlerinden para alırlardı, verirken ikiside helal olsun diyerek helalleşirlerdi, Olur ki ömür biter, Ölüm gelir, Borçlu olarak kalmayalım diye verileni borç değil helal ederek verirlerdi. İkisine de Rabbim merhametiyle muamele eder inşaallah.

  

RÜYA TABİRLERİNDE ALLAH'I GÖRMEK VE KONUŞMAK

 

 Allah Teâlâyı rüyada görmek farklı şekillerde yorumlanır. 

Önce şunu bilmek gerekir ki: Kuran-ı Kerîm de: "O nun benzeri hiçbir şey yoktur." (Şûra Sûresi, âyet; 11) buyrulmaktadır. Allah (c.c.) ı azamet ve celâliyle keyfiyetsiz ve hiçbir şeye benzetmeden rüyasında gören kimsenin bu rüyası hayra işaret eder. 

Böyle bir rüya sahibinin dünyada müjdelenmesi âhireti için de dinîn selâmeti ile yorumlanır. 

Böyle bir rüyanın aksi; rüya sahibinin kötü âkibetine işaet eder. Özellikle rüyasında Allah ı gördüğü halde, Allah o kimse ile konuşmazsa; böyle bir rüya gören kimsenin eğer hasta ise kuvvetli bir ihtimalle öleceğine işaret olunur. 

Sapık bir kimsenin böyle bir rüya görmesi; o kimsenin hidayete ermesi ile yorumlanır. Çünkü o kimse Allah ı görmüştür. 

 

Zulme uğramış bir kimsenin bu rüyayı görmesi; düşmanlarına karşı muzaffer olacağına yorumlanır 

Bir kimsenin rüyasında Allah ın sözünü duyduğunu görmesi; bid at ile tabir edilir. 

Kişinin rüyasında Allah ı görmediği halde sözünü işittiğini görmesi; eğer duvar arkasından işitiyorsa; makam ve mevkisinin yükseleceğine işaret eder 

Bir kimsenin rüyasında Allah ı vasıf ve tarif edebileceği bir şekilde görürse; o kimsenin bu rüyası karmakarışık bir rüyadır. 

Çünkü Allah bu konunun başında mealini verdiğimiz âyetten de anlaşılacağı gibi yarattığı şeylerden hiçbirisine benzemez. 

Bir kimsenin rüyasında Allah ı bir mekânda ve herhangi bir şeye benzer şekilde görmesi; o kimsenin Allah hakkında yalan söyleyen ve Allah a yakışmayacak bir şeyi O na nisbet eden kimse olduğu şeklinde tabir edilir. 

 

Rüyanızda Allah ın sizinle konuştuğunu ve konuşma esnasında bakmaya takat getiremediğinizi görmeniz; Allah ın size merhamet edeceğine ve nimetlerinden bolca vereceğine yorumlanır. 

 

Rüyasında Allah a baktığını gören kimsenin; âhirette Allah ı göreceğine bu rüya delalet eder. 

Allah ın misafiri olduğunu veya katında namaz kıldığını gören kimse; Allah ın rahmeti ile kurtuluşa ereceğine, eğer arzu ediyorsa şehidlik mertebesine yükselmeye, dünya ve âhirette her istediği şeye kavuşacağına işaret eder. 

 

Bir kimsenin rüyasında Allah ın kendisine dünya eşyalarından bir şey verdiğini görmesi; o kişiye belâ ve hastalığın geleceğine yorumlanır. Belâ veya hastalık geldiğinde buna sabrederse sevaba nail olur. Bir kimse rüyasında Allah ın kendisini affedeceğini ve cennetine koyacağını vâdettiğini görse; o kimsenin Allah ın kontrolü altında bulunduğuna ve ondan korkması gerektiğine delalet eder. 

 

Bir kimse rüyasında Allah ı görüp de O na bakmaya takat getiremediğini görse, yahut da sadece O nun arşını veya kürsîsini görse; kendisine bir hayrın gelmesine yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında Allah tan kaçtığını ve Allah ın da kendisini istediğini görmesi; eğer bu kimse ibâdetlerini hakkıyla yapıyorsa bunlardan vazgeçip sapacağına, eğer ana-babası varsa onlara âsî olacağına ve kendisi köle ise efendisinden kaçacağına işarettir. 

 

Rüyasında Allah ile kendi arasında bir perde olduğunu gören kimse; büyük günahları işleyerek günahkâr olacağına delalet eder. Bir kimsenin rüyasında Allah ın kendisini okşadığını ve başını sıvazladığını görmesi; Allah ın o kimseye keramet nasip edeceğine ve kendisine yaklaştıracağına, ancak hayatı boyunca da başından dert ve belâların eksik olmayacağına yorumlanır. 

Yine bir kimsenin rüyasında Allah ı kardeş, ana-baba ve yakınlarından birisinin suretinde görmesi; Allah ın o kimseye ikram ve ihsanda bulunacağına işaret eder. 

 

Ancak Allah, o kimsenin sevabını çoğaltmak için onun vücuduna bir belâ isa­bet ettirir. Bir kimsenin rüyasında Allah ın bir mekâna veya bir beldeye indiğini görse; Allah ın o mekâna veya beldeye adaletinin hâkim olacağına işaret eder. 

Allah ın izniyle o yerde çok hayır ve ucuzluk olur 

Kişinin rüyasında Allah ın bir mekâna veya beldeye celâl ile doğduğunu görmesi; o yer halkının helak olacağına, veba, belâ, musibet ve benzeri şeylerin o yerlere isabet edeceğine yorumlanır. 

Allah ı kederli, üzüntülü, mahkûm ve mahsur bir kimsenin yanında görmek; sıkıntılardan kurtulmaya ve neticede sevinmeye işaret eder. Bir kimsenin rüyasında Allah a (haşa) küfrettiğini görmesi; o kimsenin Allah ın verdiği rızka razı olmayıp küfrân-ı nimette bulunacağına delalet eder. 

 

Bir kimsenin rüyasında Allah ın huzurunda durup ona baktığını görse; eğer bu kişi sâlih bir kimse ise bu rüya onun hakkında hayır ve rahmete, eğer sâlih bir kimse değil ise, bu halinden kaçınması gerektiğine işaret eder. 

Rüyasında Allah a yalvardığını gören kimsenin bu rüyası; o kimsenin Allah a yaklaştığına ve insanlar tarafından sevilen bir kimse olduğuna delalet eder. Rüyasında kendisini Allah ın kabul ettiğini gören kimse; eğer iyi düşünce sahibi, sâlih birisi ise Allah onun ibâdetlerini, okuduğu Kur an ı ve duasını kabul eder. 

Eğer iyi niyetli sâlih birisi değilse; bidat sahibi biri olduğuna bu rüya işaret eder. Rüyasında Allah ın kendisini çağırdığını ve bu çağrıya icabet ettiğini gören kimse; Allah ın izniyle hacc görevini yerine getirir. Rüyada Allah ın özel bir mekâna tecellî ettiğini görmek; o yer harâb ise imârına, mamur ise harabına, halkı zâlim ise Allah ın onlardan intikam alacağına, mazlum iseler o yerde Allah ın adaletinin tecelli edeceğine işaret eder. 

 

Bir kimse rüyasında "Euzü" çekmek suretiyle şeytandan Allah a sığındığını görse; faydalı bir ilme sahip olacağına ve hidayete ereceğine yorumlanır. Ayrıca bu kişi düşmanlarının şerrinden emin, helâl kazanç ile de zengin olur. 

Yine böyle bir rüya gören kimse; hasta ise şifa bulur. Allah a sığınmak genel olarak; arkadaştan emin olmaya, pislikten temizlenmeye, dinden döndükten sonra tekrar İslâm ile müşerref olmaya delalet eder. 

Bir kimse rüyasında Allah ın rızasına uygun hareket ettiğini görse; böyle bir rüyanın görülmesi; iyi arkadaşların sevilmesine ve kötüleri­nin terk edilmesine yorumlanır.