Abdullah Gözaydın

Abdullah Gözaydın

Fatih'in Demokratik Geleceği
fatihten@gmail.com

Trabzon Tarihi ve Kadim Trabzonlu

02 Ocak 2020 - 06:04

Trabzonluyu gaza getir İstediğini yaptırabilirsin

Doğulu Sopayla, Karadenizli sırtı okşanarak köleleştirildi.

Şehrinde Köyünde iş-aş alanı desteklenmediği için gurbete çıkmaya zorlandı. 

Bu nedenle Yurt içine ve dışına dağıldılar, Gerçekte Trabzonlu ülkenin en yoğun nüfusudur lakin çoğu yaşadığı şehir kayıtlarında ve kısmen asimle oldular.

Bunun ispatı Trabzonsporun 81 ilde ve yurt dışındaki taraftarı güzel bir delildir.

BİZİM AİLEMİZ SON SAVAŞLARDA HAYATINI KAYBETTİ

1. Dünya savaşında Ahmet dedemin 4 oğlu var, Abdullah (18/05 /1916) , Mehmet (15/06/1918)  İbrahim (03/04 / 1916)  şehid olur. 

Büyük oğlu Hasan Süleymaniye Medresesi yetişme ve hocasıdır, Çanakkale savaşında İzmir'de "Moral subayı" olarak görevlidir, Savaş süresi içinde köy köy gezerek gençleri  cepheye göndermekle görevli olduğu için sağ kalmıştır. 

Abdullah ve Mehmet'tin şehid kaydı bulunamamıştır, İbrahiminde 2019 yılına kadar kaydı yoktu, Milli savunma bakanlığında bulunan Kut'ül Amâre, Felahiye savaşı şehid defterinde kaydı çıktı. ahmet oğlu İbrahim Felahiye'de (Hanna) mevzilerinde şehit olduğunu resmi öğrenebildik. 

Trabzon'lu Dünyanın her yerinde yaşam imkanları oluşturmayı bilmiştir, Bu kabiliyeti aslının zaten göçer olmasından gelmektedir. 

Trabzon fethedildikten sonra Türk kökenli Rumların çoğu Müslüman oldu, Olmayanlar 1923 de Yunanistana göç ettirildi. 1461'den beri Anadolunun her tarafından Trabzona göçler getirildi, Osmanlı Trabzon'un tekrar Rum devleti olmasından hep korktu, Rumları azınlıkta tutmak için şehri dışarıdan destekledi.

Bizim ailemizde tevatüren gelen bilgilerle, Aydın Germencik, Üzümlü köyünden (Yakup oğulları) takriben 250 yıl evvel üç kardeş ailesiyle beraber Of Hundeze getirildi, "Osmanlı kayıtlarında Üzümlü köyü halkı göçer Türkmen Yörük'tür" Fakat ailemizin bir ayağı hep İstanbulda oldu, Osmanlının son yıllarında Dedem Hasan efendi Süleymaniye medresesinde görevliydi, kardeşi Beylerbeyi sarayında bahçivandı (Beykoz sporun kurucularından Kelle İbrahim)'in babası.

Günümüzde Trabzon'luları kullanmak isteyenler doğrudan karşısına çıkmak yerine, Hile ve riyakarlık ile aldatarak kullanıyorlar. tarihimizde devletin tek çivisi bulunmayan Trabzon halkının iktidar partilerine yoğun ilgisinin olması bu nedenledir. Trabzonlu ne zaman tarihi genlerine döner o zaman gene güç olmaya devam edecektir. Yapacağımız tek şey Yalan, dolan, riyakarlığa pirim vermeyelim, Birbirimize çelme takmayalım yeter, İnşaallah


Bu yazı 663 defa okunmuştur.