Abdullah Gözaydın

Abdullah Gözaydın

Fatih'in Demokratik Geleceği
fatihten@gmail.com

İnsanlar Din Konusunda Nerede Yanlış Yapıyor?

28 Kasım 2020 - 16:13

Rûm Suresi 52. Ayet: Ey Müslüman! Gerçek şu ki, sen, kalpleri kibir, bencillik ve günah kirleriyle kararıp ölmüş olanlara sesini duyuramazsın ve ne kadar çırpınsan da, gerçeklerden sırt çevirip uzaklaşmakta olan sağırlara bu çağrıyı işittiremezsin.Din soyut bir kavramdır, Allah nasip etmedikten sonra şüphesiz inandığımız gerçekleri bir başkasına inandıramayız, Bu nedenle Kimse inancını bir başkasına dayatmamalıdır.

İslam'a göre İrşat eden sadece  Allahtır. 

Yûnus Suresi 99. Ayet: Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzündekilerin hepsi elbette iman ederlerdi. O halde sen, inanmaları için insanları zorlayacak mısın?Allah ise kendisini talep ederek arayanların niyetini bilir, Halis niyetle arayanlara kendisini malûm eder.

Biz din ticareti ile değil, Dindarlığımız ile Allah indinde değer kazanırız.

Gerçek dindarlık ise Salt İbadet değil İslama uygun hayat yaşayabilmektir.Hatta Bunu ben inandırdım demek şirktir., Allah resulüne dahi bu yetkiyi vermemiştir.

Ra’d Suresi 40. Ayet: Onlara vadettiğimiz azabın bir kısmını sana göstersek de senin canını alsak da, vazifen sadece "İslamı" tebliğ etmektir. Hesap görmek Bize düşer.

En değerli ibadet zerreden kürreye insanlık için yaratılmış olan bu alemdeki herşeyi aslına uygun kullanmak, Çevreyi kirletecek, Yaşam sağlığını bozacak kötülüklerden uzak durmak, Sahip olduğumuz niğmetleri adil paylaşmaktır.

 

Hak ve Hakkaniyet nedir.

Allah cc. bir sınav olan bu hayatı bizlere çeşitli şekillerde, çeşitli zamanlarda, Farklı fırsatlarla yaşatmaktadır. 

İnsanlar Akıl, İrade, Zekâ, beden sağlığı, Mal-Mülk-Makam fırsatlarında eşit yaratılmıyor. Yaşam süresinde Önce Aile, sonra yakın komşu, akraba, Millet ve bütün insanlık adına ve Hayvanların, Bitkilerin, Su-Hava-Toprak gibi Doğa kanunlarının üzerimizde hakları bulunmaktadır. 

Bir İnsan olarak görevlerimizin başında herkesin-herşeyin hakkını kendi hakkımız gibi korumaktır.

O zaman Dünyamız da cennet olacaktır.

Bu yazı 2308 defa okunmuştur.