Abdullah Gözaydın

Abdullah Gözaydın

Fatih'in Demokratik Geleceği
fatihten@gmail.com

Müslümanlar için Kâbe sadece kıblemizdir.

08 Temmuz 2021 - 13:54

Biz Kâbe'ye dönerek binasına secde etmiyoruz, Secde ve İbaatlerimiz, saygımız Varlığına inandığımız 5 duyumuzla varlığına şahit olmanın mümkün olmadığı Allah'a dır.
Allah cc. Beş duyumuzla değil Aklımızla bilinebilir.
Kaninatta nice bilinmezler vardır Aklımızla onlara inanırız beş duyumuzla bilemediğimiz halde.
Bu gerçekten yola çıkarak Hac ve Umreye giden Müslümanlar Kâbe'nin duvarlarına, hacerul esvede dokunabilmek için, Yüz sürebilmek için birbirlerini eziyor, kadınlarında bulunduğu bu mahşeri kalabalıkta izdiham oluşturuyor.

Geçmişte söz konusu izdiham nedeniyle katliam gibi yoğun ölümler olduğunu biliyoruz, Allah cc. bu cehaletten Müslümanları muhafaza eylesin.

Bu cehaletin putpereset anlayışından farklı değildir. Kâbe Ve Hacerul Esved'e dokunma gayreti kimseyi kırmadan dökmeden mümkünse hoş görülebilir, aksi ümmete ve kişinin kendisine zulümdür.

Karşıdan Kâbe Ve Hacerul Esved'e selam vermek, Oranın Allahın razı olduğu bir makam olduğuna inanmak gerekiyor. El Yüz sürmek bir anlamda şirk hükmünde olabiliyor.
İmkansızlıklar nedeniyle Hiç kabeye gitmeyen Rüyasında hac etse Umulurki Allah cc. onun haccını kabul edebilir. Zahmetsiz, masrafsız dilediği gibi bir kabe ziyareti , Allah cc. hepimize nasip eylesin.
Bilhassa her sene Hatta senede birkaç defa umreye giderek (Günahlarından temizlendiğini zannedenler Gafillerdir. 

Bakın Kâbe'nin boş olduğu bir anda umrecilerin Kâbe kapısına nasıl sarıldıklarını Birbirlerini ezdiklerini görüyoruz
Bilhassa Umre organizatörleri ziyaret esnasında çoğu hurafe söylentiler anlatarak ziyaretçileri hipnoz ediyor, bunuda hayır yapıyoruz inancıyla yapıyorlar.
Siz ister hacca ister Umreye İster Yevmul Cum'a ya veya Vakit namazına icabet edin. İslamın emrettiği cemaat olmayı beceremiyorsanız, Akrabalarınız Komşularınızın derdiyle dertlenmiyorsanız Emekleriniz sadece bir ziyaretle sınırlı kalmış olur, O ziyaret nedeniyle Allah'ın vaad ettiği hayır hasenata ulaşamazsınız.

Müslümanlar kardeştir, Sadece Allah rızası için İbadet amacıyla birbirlerini sever, Birbirlerinin eksiklerini örterler.
Bu şuurdan mahrum ziyaretler ancak yorgunluktan ibarettir, mazaallah.
Ey Müslümanlar kardeş olun, kardeş olun, kardeş olun...

Bu yazı 488 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum