FERDA AKGÜL

FERDA AKGÜL

Sabrın Hududu
akgulgida@hotmail.com

İKİ DEVLET BİR ATTAR!

27 Şubat 2015 - 15:23 Aygün Atar

16 Nisan 1962, 


Azerbaycan’da dünyaya gözlerini açmış,  akademisyen tarihçi kendinden emin duruşu her konuya hakim tavrı bir hanım için olabilecek en üst seviyede etkileyici ses tonuna hakim.

(Doğum tarihini doğum gününü unutmayın diye yazıyorum.)

 

 2007 yılında göreve başladığı Giresun Üniversitesi'nde 2010 yılına kadar Rektör yardımcılığı yapmasından kısa süre sonra  Giresun Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi dekanlığı görevini de yürütmüş,  olabilecek en kısa sürede 2 yıl sonra rektör ünvanıyla karşımıza çıkmıştır.

Kendisini en çok eleştiren yazarlardan biriyim lakin başarılarının önünde saygı ile eğilmek onurlu insan duruşu olmalı.

Siz ülkenizden binlerde km uzakta, başka bir ile gelecek orada da akademisyenlikten kısa süre sonra rektör olacaksınız .

Bu hayatta pek an insanda görülebilir bir başarı şeklidir .

Giresun’un adını bir çok kişi belde ilçe ve il onun sayesinde öğrendi.

Uzman olduğu ermeni meselesini, kendine hakim tarzıyla anlatırken trafik tabelalarında dahi yazmayan Giresun ismi ekranın alt kısmında Giresun üniversitesi rektörü diye belirince bir çok kişinin Giresun’un google den baktığına ben başka ilde müşahit oldum .

Giresun’u coğrafya dersinden başka hatırlamayan bu insanlar Giresun la ilgili bilgi ve birikimlere bu rektör hanım rektör anne sayesinde sahip oluyorlar dı.

Haksızlığa, çok fazla tahammülü olan biri değildi.

Giresun üniversitesini çöreklenmiş olan kemirgen fosil kadrodan temizlemek  için mücadelesini her zaman takdir ile karşıladım

 

Türkiye ve Jeopolitik, Türk-Ermeni İlişkileri, Yakındönem Orta Asya Tarihi, Transkafkasya Tarihi, Genel Türk Tarihi, Rusya Tarihi, Yakın dönem Orta Doğu Tarihi ve Dış Türkler konularında uzmanlaşmış birisi olması onu her zaman Türk milleyetçisi gibi göstersede o bilindik anlamda türk millyetçisi de değildir .,

 

Evli ve üç cocuk annesi olması ve öğrencilere evladım diye hitap etmesi bazen de sert tavrı onun Rektör Anne diye anılmasına neden olmuştur.

 

.İRAN’IN ETNİK YAPISI adlı kitabı dünyayı anlayabilmek için mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde yer  almakla kalmamış kendisinide anlaşılabilir biri haline getirmiştir.

 

Kendisini son olarak Bulancak Belediye Başkanı ve heyetini karşılamada ellerinde ki çiçekler ile gördüm.

Bulancak için verdiği fakülte sözü de beni de tüm Bulancaklı hemşerilerim kadar mutlu etti.

O kendisi anlaşıldığı ve ön yargıyla anılmadığı zaman herkesi anlayışla karşılayacak kadar koca yürekli annedir.

Yanına çoklarının çekinceyle gittiği dönemlerde bile öğrencisi olduğum halde randevusuz gidip çayını içen biri olarak biliyorum kocaman yürek ve sevgi taşıdığıdı.

O kendinden emin olmayan pısırık ve dedikoducu insan tiplerini sevmez .

Yeterki ne istediğinizi bilin ondan yapılabilecek her hizmeti alırsınız.

Belediye başkanı ve Rektör Hanıma hizmetlerinden dolayı okuyuclarım adına teşekkür ederim.

Doğru olanı takdir etmek hatalıyı tekfir etmek asli görevimizdir.

Doğru yolda olana selam olsun

Bu yazı 1835 defa okunmuştur.