Misafir Yazar

Misafir Yazar

Alıntı makaleler
fatihten@gmail.com

PKK artık ordu kurdu

21 Şubat 2015 - 16:39


PKK, IŞİD saldırılarını bahane ederek hızla silahlanıyor. İl ve ilçelerde “kurtarılmış bölge” adı altında kantona geçişin coğrafi sınırlarını çizen örgüt, bölgeyi “korumak” için 20 uçaksavar ile 200 tanksavar silahı bu bölgede konuşlandırdı. Helikopter düşüren silahlar da evlerde saklanıyor.

 

AKP iktidarının “süreç zarar görür” gerekçesiyle TSK ve polise operasyon yapma izni vermemesini fırsat bilen terör örgütü PKK, uçak ve zırhlı savunma sistemini, kırsalın yanısıra kanton ilan etmek istedikleri bazı ilçelerde de konuşlandırdı. Edinilen bilgilere göre; terör örgütü PKK, IŞİD saldırılarını bahane ederek hızla  ağır silah edinme yoluna gitti. ABD ve AB ülkelerinden doğrudan ağır silah alamayan PKK, dolaylı yollardan çok sayıda ağır silah ve mühimmat elde etti. Cizre ve Silopi başta olmak üzere yol kesip, hendek kazan ve silahlı gösteri düzenleyen PKK’lı teröristlerin asıl yığınağı da buralara yaptıkları öğrenildi. İl ve ilçelerde kurtarılmış bölge adı altında kantona geçişin coğrafi sınırlarını çizen PKK, bu bölgeyi korumak için 20 uçaksavar ile 200 tanksavarı buralarda konuşlandırdı. İstihbarat birimleri, özellikle helikopterlere karşı etki gücü yüksek uçak savarları bazı evlerde sakladıkları ve olası operasyonlara karşı hazır beklettikleri bilgisine ulaştı.

 

Kalkışma başlattı

Terör örgütü PKK, 2012 yılının Temmuz ayında İran’dan sızdırdığı çok sayıda teröristle ilk kez alan savunmasına geçti. Vur-kaç taktiği yerine alan hakimiyetini ele geçirmek isteyen PKK, yaklaşık 500 kişiden oluşan “Ölümsüzler taburu” adını verdiği teröristlerle Şemdinli, Yüksekova ve Çukurca ilçeleri ile ilçelere bağlı  çok sayıda köyde kalkışma başlattı. Bu kalkışmada yer yer ağır silahlar da kullanılırken, teröristler köylülerin evlerini terk etmelerine izin verdi. Çatışma ortamından köylüler TSK ve polisin desteğiyle çıkarılırken, karadan tank ve zırhlı araçlarla, havadan da özellikle helikopter destekli düzenlenen operasyonla 500 teröristten çoğu çıkan çatışmalar da öldürüldü. Bundan ders alan PKK, ihanet sürecinde özellikle tank, zırhlı araç ve helikopterlere karşı kullanmak üzere ağır silah arayışına girdi. IŞİD’in Ayn el-Arap’a girmesini lehine kullanan örgüt, gerek isyancılara ve gerekse de peşmergeye gönderilen ağır silahların önemli bir bölümünü ele geçirmeyi başardı.

 

Örgüte pay

Der Spigel Dergisi’nin bir süre önce Almanya’nın peşmergeye verdiği silahlardan PKK’ya pay ayrıldığına ilişkin  yaptığı haber, Türk istihbarat birimleri tarafından doğrulandı. Askeri istihbarat peşmergelere gönderilen ancak PKK’nın eline geçen silahlar arasında Milan tanksavar füzeleri ve çok sayıda “DM51A1” model el bombalarının  olduğunu belirledi. Askeri kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Almanya, IŞİD’e karşı kullanması için 500 Milan tanksavar füzesini bölgeye sevk etti. Ancak bu tanksavarların 200’ü ve yüklü miktarda mühimmatı terör örgütünün eline geçti. PKK, zaman geçirmeden bu tanksavar ve mühimmatın önemli bir bölümünü kaçak yollardan Türkiye’ye soktu.